Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Yüz Germe

Geçen yıllar insanlar üzerinde olumlu etkiler yarattığı kadar olumsuz etkileri de beraberinde getirir. Yaşlanma ile oluşan etkilerden bir tanesi de yüz ve boyun bölgesindeki deride sarkma olmasıdır. Bu durum her ne kadar doğal sürecin bir parçası olsa bile bazen rahatsız edici boyutlara varabilir. Yaşlanmanın etkilerini erken görmek, olması gerektiğinden daha fazlası olması ya da oluşan deformasyonların kişinin ruh halini bozması gibi durumlarda cildin genç görüntüsüne kavuşması için bir takım uygulamalar yapılır. Estetik operasyonlar içerisinde en çok adı geçen yöntemlerden bir tanesi de yüz germe ameliyatıdır. Sarkan, diri görüntüsü kaybetmiş yüz ve boyun bölgesinde derinin daha dinç bir görünüme kavuşması için uygulanan birkaç farklı yöntem vardır. Botoks, dolgu be lazer ile çalışan cihazlar ile cildin eski görüntüsüne kavuşması sağlanabilse de bazen bu yöntemler yeterli sonucu vermez. O zaman ameliyata başvurulur.

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yüz germe ameliyatı için ideal yaş 45 üzeridir. Bu yaştan sonra yüz ve boyun bölgesindeki deride deformasyonlar belirginleşmeye başlar. Ancak bu yine de kesin yaş sınırı değildir. Daha erken yaşlarda da kişi görüntüsünden hoşnut değilse ve diğer yöntemler ile bir sonuç almayı başaramamışsa bu ameliyatı tercih edilebilir. Ayrıca  bu operasyon ile ilgili yanlış bilinen konuların başında sadece kadınların tercihi olduğudur. Kadınların operasyona ilgisi daha fazla olsa da erkeklerin de bu operasyonu rahatlıkla yaptırabileceği söylenebilir. Ameliyat öncesi hastanın genel sağlık durumuna bakılır ve eğer sağlığı uygunsa bu ameliyat aşamasına geçilir. Ameliyat öncesi doktoru hastasından belirli bir kurallara uymasını isteyebilir. Örneğin ameliyat sonrası saç boyaması yapılamayacağı için öncesinde saçlar boyanabilir. Hasta sigara kullanıyorsa iki hafta öncesinde sigarayı bırakması istenir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüzde sarkma oluşturan deri kaldırılarak fazlalık yapan kısım çıkartılır. Operasyon germe işleminin boyutuna göre değişen sürelere sahiptir. Kullanılacak yöntem hastanın yaşına, uygulama bölgesinin genişliğine, yaşlanma durumuna, hastanın anatomisine göre değişir. Planlama hastaya özel olarak yapılır. Bu nedenle bir hasta için geçerli olan protokol bir başkasına uygun olmayabilir. Göz çevresi, alın, yanaklar, burun, kaşlar yani yüzün bütün parçaları bir bütün olarak ele alınır. Kulağın ön kısmından başlanarak kulak arkasına doğru kesiler açılır ve gerekli olursa cilt altı dokularda da germe işlemi uygulanır. Ameliyat sonrası iz oluşması normaldir. Bu izler gizlenebilen bölgelerde oluşacağı için zamanla solacaklar ve görüntüleri rahatsız edici olmayacaktır. Estetik uygulamayı yaptıracak kişi boyun germe ameliyatını da yüz germe operasyonu içerisinde yaptırabilirler.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası da en az ameliyat öncesi kadar önemlidir. Doktorun talimatlarına harfi harfine uymak daha sonra bir komplikasyon oluşmasını engellemek için önemlidir. Ameliyat sonrasında bazı hastalara diren konulması gerekebilir. Ameliyatın arkasından yaklaşık bir hafta kadar hastanın yüz bölgesinde morluk ve şişmeler oluşabilir. Yüz germe ameliyatlarında bu durum normal karşılanır ve korkulacak bir durum değildir. Hafif ağrı oluşması da normaldir. Bu süre içerisinde hastanın dikişleri alınır. İkinci haftanın içinde ise ağrılar tamamen geçebilir. Bu dönemde de çok hafif ödemler ve şişlikler normal karşılanır. Hasta makyaj yapmaya başlayabilir ve iş yaşamına geri dönebilir. Yüzün bu süreçte darbelerden korunması önemlidir. Erkek hastaların ise tıraş olurken dikkat etmeleri gerekir. Tıraşa geri dönme süresi üç hafta kadardır. Üçüncü haftanın sonuna gelindiğinde ise şişlikler belirgin derecede azalır ve birçok hastada neredeyse kaybolur. Planlanan ameliyatın fiyatı ve süresi yapılacak operasyona, başarısı ise doktora göre değişir.