Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

YARA İZİ REVİZYONLARI HAKKINDA

 

  1. Yara İzleri Nasıl Oluşur

Yara izleri vücudumuzda oluşan yaraların iyileşme sürecinde bulunan doğal bir oluşumdur. Kimi yaralarda izler kalıcı iken kimi yaralarda bu izler zamanla kaybolmaktadır. Derinin bir travma sonucu zarar görmesi ile açık yaralar oluşabilir. Bu yaraların iyileşme sürecinde kanın pıhtılaşması ile kanama durdurulur ve kan pıhtısı yara yüzünün hava ile olan temasını keser. Hasra gören dokunun yenilenmesi için kollajen proteinler üretilir. Başlangıçta iyileşen bölge şişkin ve kırmızıdır. Rengi zamanla soluklaşır. Şişkinlik kaybolur. Fakat iyileşen deri diğer deri parçalarına göre farklı renktedirler.

  1. Yara İzi Revizyonu Nasıl Yapılır?

Yara izi revizyonu skar dokusunun büyüklüğüne, şelkine ve bulunduğu bölgeye göre farklı uygulamalar kullanılarak yapılır. Kimi skar dokuları ameliyatsız yapılan uygulamalara sonuç verirken kimi dokular için ameliyat önerilmektedir. Lazer yöntemleri yağ enjeksiyonu gibi çeşitli uygulamalar kişi de bulunan skar dokusunun yapısına göre şekillenir.

  1. Ameliyat ile Yara İzi Revizyonu Nasıl Yapılır?

Ciddi skar dokularının bulunduğu ameliyatsız yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ameliyat tercih edilir. Ameliyat sonrası skar dokusunun nüks etmesi daha yüksek bir ihtimaldir. Ameliyat bölgesel olarak büyük skar dokularına yapılır. Ameliyat dokunun boyutuna göre anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında 3 – 6 ay kadar kızarıklık olması normaldir. Zamanla bölge ten rengine dönüş yapacaktır. Bölgenin operasyon sonunda 6 ay kadar güneşten korunması gerekmektedir.

  1. Lazer İle Yara İzi Revizyonu Nasıl Yapılır?

Yara izlerinin ( skar dokusu ) lazerle tedavisi bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılır. Lazer ışıklarının bölgeye uygulanması ile doku parçalanarak kendini yenileme sürecine girer. Böylece tedavi süreci başlar. Lazer tedaviler tek bir seans ile kesin sonuç vermez.

  1. Lazer İle Yara İzi Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Lazer ile yapılacak olan yara izi tedavileri tek bir seans ile sonuca varmaz. Yara izinin büyüklüğüne, doku tabakasının kalınlığına ve skar dokusunun bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Kimi dokularda 2 -3 seans yeterli olurken büyük ve kalın tabakalı skar dokuları için daha fazla seans uygulanmaktadır. Seans sayılarına vücudun tedaviye verdiği yanıta göre doktorunuz karar vermektedir.

  1. Yara İzi Revizyonları İle Kalıcı Sonuçlar Elde Edilir Mi?

Yara izi revizyonlarını kalıcı bir sonuç vermesi olasıdır. Bu kullanılan yönteme göre değişim gösterir. Kimi yaralarda lazer tedavisi sonucunda doku kendini yenilemiş olur ve tekrar bir yara oluşmaksızın kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Ameliyat yapılan skar dokularında ise iyileşme zamanı geçtir. Kimi ameliyatlar sonrasında skar dokusunun tekrar nüksetmesi olasıdır. Yapılan işlemlerin kalıcı olması için işlem sonrası dikkat edilmesi gereken kurallar oldukça önemlidir. Operasyon sonrası dokunun güneşten korunması ve doktorun verdiği solüsyonların kullanılması ile sonuçlar daha kalıcı hale gelmektedir.

  1. Yara İzi Revizyonları İçin Farklı Yöntemler Var Mıdır?

Yara izi revizyonları ( skar revizyonu ) için farklı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar lazer, expansiyon, dermabrazyon, W-plasti, Z-plasti, greft – flep, eliptik eksizyon ve cerrahi operasyonlardır.

  1. Yara İzi Revizyonu Fiyatları Nedir?

Yara izi revizyonu ( skar revizyonu ) fiyatları işlemin yapıldığı sağlık merkezine, işlemi yapan doktora ve işlemin uygulama çeşidine göre değişim göstermektedir. Genellikle yara izinin büyüklüğü ve işlemin zamanlamasına bakılarak belirlenen fiyatlar 150 – 2000 türk lirası arasında değişmektedir.