Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Yağ Enjeksiyonu

Estetik uygulamalarda son zamanlarda en çok kullanılan yöntemlerin birisi de yağ enjeksiyonudur. Vücudun gerekli bölgelerinde dolgunluk yaratma amacıyla uygulanır. Yağ enjeksiyonu sırasında kullanılacak yağlar genellikle karın ve bel bölgesinden alınır. Bazı kişilerde ise kol ve bacaklardan da yağ alma işlemi yapılabilir. Bu bölgelerden elde edilen yağlar enjeksiyonun yapılacağı bölgeye aktarılmak üzere işlemden geçirilir. Transfer yapılacak bölgeye uygun hale getirildikten sonra ise diğer işleme geçilir. Bütün işlemler boyunca yağlar hava ile temas etmeden aktarılır. Enjeksiyon yapılacak yağların hastanın kendisinden alınması büyük bir avantajdır.

Yağ Enjeksiyonu Nerelere Yapılır?

Yağ enjeksiyonu işlemi vücutta kusurlu görünen bölümlerin eski formuna kavuşması için yapılır. Genel olarak yüz bölgesinde kullanılması daha sık rastlanan bir yöntemdir. Yüz bölgesinde çökme olan, deformasyona uğrayan bölgelere dolgunluk sağlaması için kullanılır. Yanaklar, çene, dudaklar, alın gibi kısımlarda uygulama yapılabilir. Dudakların kalınlaştırılması en çok bilinen uygulamadır. Aynı şekilde ağız ve çevresinde olan kırışıklıkları azaltmaya da yarar. Çenesinin küçüklüğünden şikayet edenler ise bu yöntem ile çenelerinin daha büyük olmasını sağlayabilir. Bu yöntemin bir başka avantajı ise estetik uygulamalara geçilmeden önce prova şansı sunmasıdır. Bazı estetik operasyonlar öncesi hastanın sonraki görüntüsü hakkında net bir fikir elde etmek için enjeksiyon yöntemi kullanılır. Eğer bu sonuç olumlu olursa implant takımı yapılır. Yine kalça ve popo estetiğinde de kullanılan yöntemlerden bir tanesi de enjeksiyondur. Kalçada oluşan deformasyonlar hastanın kendi yağları kullanılarak düzeltilebilir. Göğüs büyütme için de bu yöntem kullanılabilir. Fazla büyük meme istemeyen kadınlarda vücutlarının gerekli alanlarında yeterli miktarda yağ varsa enjeksiyon yöntemi ile çok başarılı sonuçlar alınır. Daha önce yağ aldırma işlemlerinde oluşan çöküklerin düzeltilmesi için de bu işlem en idealidir. Hastanın sağlık durumu uygunsa ve doktorun görüşü olumlu ise enjeksiyon deforme oluşan diğer bölgelere de uygulanabilir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon yaptırmak isteyen kişiden alınan yağlar sorunlu bölgeye aktarılır. Enjeksiyon için daha önce alınmış yağlar saklanıp kullanılabileceği gibi her seferinde yeniden yağ alım işlemi yapılabilir. Operasyon ortalama 30-60 dakika arasında sürer. Operasyon sırasında hastaya lokal anestezi yapılabilir. Hastanın bu süreç boyunca sakin olması son derece önemlidir. Bir başka önemli nokta ise uygulamanın yapılacağı alanın son derece steril olmasıdır. İşlemden 10 gün önce kadar hasta aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Sürekli kullandığı ilaçlar ve kronik hastalıkları varsa bunları doktoru ile mutlaka konuşmalıdır. Hastanın operasyon sonrası yatması gerekmez. Operasyondan birkaç saat sonra evine gidebilir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra hastanın kendisini daha iyi hissetmesi için soğuk kompres uygulaması yapılır. Soğutucu jeller ve buz torbaları konularak bu işlem yapılır. Buz kompres uygulaması saat başında on beş dakika olarak programlanır. Operasyonun ardındaki iki gün bir miktar şişlik olabilir. Şişlik bir süre sonra tamamen geçecektir. Sadece dudak bölgesinde iyileşme biraz uzun sürebilir. Beşinci günden sonra operasyon yapılan bölgeye hafif hafif masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardım eder. Aşırı sıcak ise şişliklerin daha kötü olmasına neden olabilir. Hasta sadece birkaç gün rahatsızlık hissi yaşayabilir. Sonrasında ise gündelik yaşamına çok az dikkat ederek devam edebilir. Enjeksiyon uygulaması yapılan noktalara yerleştirilen bantlar ya işlemin birkaç saat sonrasında ya da hemen ertesi gün çıkartılır. Operasyon sonrasında oluşacak dolgunluk enjekte edilen yağlardan ne kadarının o bölgede canlılığını koruyup koruyamayacağı ile doğrudan alakalıdır. Yeni sistemler ile alınan yağlar hava ile temas etmedikleri için kalıcı olma süreleri de daha fazladır.