Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Yağ Aldırma – Liposuction

 YAĞ ALDIRMA – LİPOSUCTİON AMELİYATI VE HEDEFİ NEDİR?

Vücudumuzdakı yağ dokusu yağ hücrelerınden meydana gelmektedır. Ergenlık suresının sonuna kadar yağ hücreler oluşur ve gelişir sonrasında yeni yağ hucresi oluşmaz , var olan hücreleri zaman içerisinde dönemsel olarak artma ve azalma şeklinde boyut farklılığı gösterir. Bayan populasyonda genelde kalçalar, basenler,bacak iç bölgesi ve karın bölgesinde, erkellerde ise  bel karın bölgesınde yağ depolanmasında artış daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgelerde 30 lu yaşlardan sonra spor ve diet gibi kilo verme yöntemlerıne dırençlı bır yağ kıtlesı kışıyı rahatsız edecek bır duruma gelebılır. Bu deformıtelere cit sarkıklğıda eşlik edebilir.

Bu tıp durumlarda  “fat-shapıng “ işlemi uygulanabılır. Fat-shaping, çeşitli teknik ve cihazlarla ( laser, vaser)fazla olan yağ dokusunun alınması (liposuction) ve eksik olan bölgeye verilmesi (fat-grafti) işlemidir. Bu işlemdeki asıl amaç bölgesel yağ depolanmalarından kişiyi kurtararak kişinin vücut hatlarını şekillendirmektir. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte vücut kitlesinin ortalama %10 liposuction ile alınabilir ve 1-2 beden incelme elde edilebilir.

Unutulmamalıdır ki bu işlemlerin hiç biri kilo verme yöntemi değildir. Liposuction uygulamalarından sonra kişi dietine dikkat etmez ise kilo artışı ortay çıkabilir.

VASER LİPOSUCTİON AMELİYATI ÖNCESİ HAZIRLIK DÖNEMİ NASILDIR?

Vaser liposuction Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar fat-shaping ameliyatlarında da geçerlidir.

LİPOSUCTİON AMELİYATI VE SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Vaser Liposuction uygulanan bölgenin büyüklüğüne, bölge sayısına göre genel anestezi yada sedasyon anestezzisi eşliğinde yapılan genelde günübirlik cerrahi işlemdir. Liposuction bölgesel depolanmış yağın özel sıvılar verildikten sonra; 3-4 mm lik deliklerden ince borularla girilerek, vakum  ile vucuttan alınmasıdır. Liposuction klasik özel sıvılar verılerek yapılan lıpoliz yönteminin  yanı sıra gereklı durumlarda lazer lıpolız veya ultrason desteklı lıpolız  olarak da yapılabilmektedır.(laser liposuctıo vaser) Yapılan araştırmalar tekniklerden birinin diğerine üstün olmadığını göstermektedir. Önemli olan uygun hastaya uygun tekniği uygulamaktır.

Yağ aldırma ameliyatı ortalama 1-3 saat sürer. 6 saat sonra kişi evine dönebilmektedır. İlk 1-2 gün kanül giriş deliklerinden  verilen pembe sıvı sızabilir. Liposuction yapılan bölgeye göre ağrı oluşabilir, ancak ağrı genelde spor sonrası kas ağrısı gibidir ve ağrılar kesiciler ile giderilebilir.Liposuction sonrası ilk günlerde ödem ve morluk olabilir. Ödem nedeni ile 4 hafta korse giyilmesi önemlidir.1. haftadan sonra  yürüyüş gibi spor aktiviteleri ve korse sonrası radyofrekans, lenfdrenaj, LPG gıbı ışlemler ödemin azalmasında ve sıkılaşmada faydalıdır.

Yağ aldırma ameliyatı 3 ay sonrası ödem önemli ölçüde azalır ve liposuction yapılan bölge son halini alır.