Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

PRP Cilt Tedavisi

  Yaş, bireye yılların getirdiği tecrübe ve olgunlukla beraber aynı zamanda fiziksel özellikler de getirmektedir. Cildin yaşlanmayla beraber kırışması, lekelenme ve akneler bu gelen farklılıklardandır. PRP cilt tedavisi, trombositler kullanılarak bireylerin ciltlerinde hasarlı olan bölgelere uygulanarak yenilenme ve gençleşme sürecini hızlandıran yönteme denilmektedir. Trombositler normalde üç ana kan hücresinden birisidir. Asıl görevleri ise vücutta pıhtılaşma sürecini ve onarım işlemlerini gerçekleştirmektir. Trombositler vücutta hasarlanan bölgeye yönelim göstererek bu bölgede pıhtılaşma mekanizması ile onarım işlemini gerçekleştiren hücreler olup, onların bu özelliklerinden yola çıkılarak tıp alanında farklı tedavi yöntemleri bulunmuştur. İşte bu tedavilerden birisi de PRP cilt tedavisidir. PRP cilt tedavisinde vücudun kendi insiyatifinde normalde hasarlı bölgeye ulaştırılan trombosit sayısından çok daha fazla trombosit gönderilmekte olduğundan sonuç yönünden daha hızlı ve etkili bir belirti gösteren bir uygulamadır. Bireyden alınan kan örneklerinden özel ayrıştırma teknikleri ile oluşturulan trombosit süspansiyonları cilt yüzeyinde sorun bulunan bölgeye enjekte edilerek kısa sürede burada onarım işleminin başlamasını sağlar.

Cilt PRP Uygulamasında Bilinmesi Gerekenler

Yaşlanmayla birlikte bireylerin ciltlerinde oluşan kırışıklar aslında cilt bölgesi olarak hasarlanmış bölgelerdir. PRP cilt tedavisi ile bu bölgelere aktarılan plazmalar ile hızlı bir şekilde yenilenme faaliyetinin başlaması sağlanmakta olup, derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır. Bir noktada PRP, damarlarda dolaşan saklı gücün harekete geçirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne gibi cilt sorunlarının kısa sürede onarılmasını tetikleyen PRP cilt uygulaması nda bilinmesi gerekenler konusunda, uygulama yöntemleri bakımından dolgu enjeksiyonu ve mezoterapi gibi yöntemlerin varlığı bilinmelidir. PRP’de kullanılan materyal sentetik olarak üretilmiş olan yenileme materyali değil doğrudan kişinin kendisinden alınan trombositlerden oluşmaktadır. Bu durumsa PRP nin sağlık yönünden olumsuz olabilme olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Saç dökülmesi, kırışıklık ve akne sorunlarında çözüm üreten bu tedavi özellikle saç dökülmesi vakalarında uygulanmadan önce dökülmenin tamamen durmasının beklenmesini gerektirmektedir. Kapsam olarak bireyden alınan trombositler, platet sayısı düşük olan bireylerde uygulanamaz. Yine kanser hastalarında da bu tedavi uygulanamamaktadır. PRP cilt tedavisi uygulaması için işlem öncesi yapılması gereken kapsamlı bir tetkik bulunmamakla beraber, tedavi süreci sonrasında iyileşme döneminin olmadığı da bilinmelidir. Tedaviden sonra hastanın kendisi güneş banyosu ve solaryum gibi uygulamalar dışında kendisini soyutlaması gereken bir durum yoktur.

PRP Hyaluronik Asit (Dolgulu PRP)

Büyüme faktörlerinin hasarlı olan cilt yüzeyi bölgesine kişinin kendisinden alınan ajanlarla bölgeye enjekte edilmesi ile başlayan tedavi sürecine PRP denilmekte olup, tedavi olarak dolgulu ve mezoterapi gibi yöntemlerle uygulanan işlemdir. PRP hiyaluranik asit işte bu yöntemin dolgulu olan tipine denilmekte olup, temelde kişinin kendi trombositleri enjekte edilirken beraberinde hiyaluranik asitinde bölgeye enjekte edildiği yönteme denilmektedir. Bireye enjekte edilen hiyaluranik asit yenilenen cildin daha parlak ve ışıltılı olmasını tetiklemek için cilde nemlilik kazandırmaktadır. Hiyoluronik asit, özelliği yönünden bulunduğu bölgenin etrafına su tutulumunu artırıcı etki göstermektedir. Bu sebeple suyun bölgede toplanması bölgedeki gençleşmeye ek olarak nem kazandırmakta ve cilt parlak görülmektedir.

PRP Hyaluronik Asit Uygulamasında Bilinmesi Gerekenler

Normalde plazmanın sorunlu bölgeye aktarılarak tamirin ve gençleşmenin başlamasını tetikleyen güce hiyoluranik asitin de eklenerek sürecin yürütülmesi tedaviye artılar kazandırmıştır. PRP hiyaluranik asit uygulamasında bilinmesi gerekenler konusunda gözaltı morluklarının ve çöküntülerinin tedavisinde çözümün dolgulu teknikte yattığı bilinmelidir.