Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

PRP

Kişinin kendi kanından alınan faktörle bazı hastalıkların tedavi edildiği dönemdeyiz. PRP olarak bilinen bu tedavi yönteminde cildin gençleşmesinden çeşitli hastalıkların tedavi edilişine kadar çok sayıda fayda bulunmaktadır. Özellikle cildin yaşlanması yaşın ilerlemesi ve metabolizmanın yavaşlamasının paralelinde hücrelerin yavaşlamasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaya başlamaktadır. PRP tekniğinde kişinin kendi kanından alınan içerik ile yavaşlayan ve yaşlanan hücrelerin gençleşmesi sağlanarak yerine sağlıklı ve genç hücrelerin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bugün için saç dökülmesi, cilt kırışıklığının giderilmesi, ağrı tedavileri ve ortopedik sağlık problemlerinde yaygın olarak PRP tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Peki, PRP nedir?

PRP bir ilaç tedavisi olmayan kişinin kendi kanının alınarak özel ayrıştırma yöntemleri sayesinden plazmadan alınan içeriğin enjeksiyon yoluyla sorunlu bölge üzerine enjekte edilmesi ve yenileme ve onarım işlevinin hızlandırılmasının sağlanması tekniğine denilmektedir. Enjeksiyon ile aktarılan platet normalde bölgede toplanabilecek olan platet sayısından oldukça fazla miktarda olduğundan ötürü tedavinin başarısının artması sağlanmaktadır. Platet aslında canlının vücudunda pıhtılaşmayı sağlayan kan hücreleri yani trombositlerdir. Trombositler hasarlı doku bölgesine toplanma eğilimindedir. Yalnız yaşın ilerlemesi ve metabolizmanın yavaşlaması doğrultusunda bu işlevlerinde bir yavaşlama görülmektedir. İşte PRP tedavisi hasarlı dokuya ulaşmakta geç kalan trombositlerin daha fazla yoğunlukta olduğu solüsyon şeklinde hasarın bulunduğu dokuya dışarıdan müdahale ile enjekte edilmesine denilmektedir.

PRP günümüzde estetik açıdan rahatsızlık veren yara izlerinin yok edilmesinde, saç dökülmesinde, çatlakların giderilmesinde, ortopedik olarak özellikle de diz ekleminde yaşanan sorunlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tıbbi uygulama içeriğinin yanında uygulanan tedavi materyalinin doğal olması tedavinin sağlık açısından uygunluk ölçütünü artırmaktadır. Uygulanan materyal kişinin kendi kanı olmasından ötürü herhangi bir sağlık tehdidi içermez. Diyabet ve varise bağlı olarak bacaklarda oluşan yaraların tedavisinde, tendon yaralanmalarında, tendinit tedavisinde ve diş implant tedavisinde oldukça fazla kullanılan PRP tedavisi belirli bir haftalık takvime bağlı kalınarak uygulanan seansları gerektirmektedir. PRP birçok ameliyat gerektiren sağlık sorunlarında ameliyatsız bir tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih edilen bir uygulamadır. Özellikle de estetik amaçlı olarak oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir.