Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Mezoterapi

Cilt yaş ilerlemesine bağlı olarak sarkma ve kırışıklık sorunlarına maruz kalabilir. Bunun temel nedeni artık yenilenme hızının azalması, cildin nem dengesinin kaybolması, savunmasının düşmesidir. Bu gibi durumların önüne geçmek için geçmişten beri birçok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Mezoterapi de bu yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar.  Bu yöntem, gençleşmek isteyen kadınların doğrudan soruna çözüm geliştirmesi için uyguladığı bir yöntemdir. Klinikte bu uygulamalar belirli yöntemler kullanılarak yapılmakta ve memnuniyet alınmaktadır. Mezoterapide sorunlu olan cilt bölümüne ilaç enjektesi yapılır.   Bu şekilde derinin onarımı sağlanır ve aşamalı şekilde tedaviye geçilir. Mezoterapi uygulaması cilt üzerindeki çok derin olmayan kırışıklıkları yok eder. Ayrıca melanin toplanmalarını engeller, pigmentasyon değişimlerini dengeler. Ph dengesizliklerini düzenler, aşırı yağlanma ve cilt matlığını giderir. Mezoterapi ilacının içeriği vitamin, mineral yönünden epey zengindir. Protein bakımından da epey avantajlıdır. Hücresel yapıyı onaran ve de kolajen üretimini hızlandıran maddeler söz konusudur. Cildin ihtiyacına göre uzman kişi tarafından bir karışım hazırlanır ve ilaç sorunlu bölgeye nüfuz ettirilir. Mezoterapi uygulamasında küçük bir enjektör kullanılarak ilaç aktarım olur. İğnenin ucu son derece incedir. Derinin orta tabakasına enjekte işlemi 1-2 cm aralık bırakılarak yapılır.

Mezoterapi işleminin acı verip vermediği konusu birçok kişinin merak ettiği bir detaydır.   İğne batımı ile mezoterapi ilacının enjektesi acı hissi verebilir. Bunun olmaması için uygulamadan 20 dakika kadar önce uyuşturma yapılır.  Krem sürülerek hastanın acı hissinin kaybolması sağlanır. Mezoterapinin kalıcı bir çözüm olup olmaması konusunda ne yazık ki olumlu yanıt vermek mümkün değildir.  Cilt tipi ve dış faktörlere göre de değişen şekilde kalıcı olma süresi değişebilir. Cildin yaşayan bir doku olması bunda etkilidir. Yani cildin kendi yapısına doğal şekilde de iyi bakılması ayrıca önem kazanır. Düzenli temizlik yapılması önemlidir. Mezoterapi işlemi yaşlanmaya karşı direnç gösteren bir uygulamadır.  Bu yüzden uygulama yaş aralığı açısından pek bir sınırlama yoktur.  20-60 yaş arasındaki kadın ya da erkek herkese bu uygulama yapılabilir. Uygunluk kriterlerinde başka hangi durumların olduğuna bakıldığında hormon değişimleri ve gelişiminin tamamlanmasına da özen gösterilmelidir.  Ayrıca devam eden bir ilaç tedavisinin olmaması, ciltte olası yan etkilerin önüne geçmek bakımından önemlidir. Bazen enfeksiyon durumları tetiklenebilmektedir. Doğru şekilde uygulama olduğunda mezoterapi tedavisi 4 seans yapılabilir.  Ciltteki problemin durumuna göre de değişen şekilde seanslar ayarlanabilir. Daha sonra duruma ve gerekliliğe göre seanslar yenilenebilir.

Periyodunun özelliği açısından mezoterapi tedavisi seansları genellikle 2 haftada bir kere olur. Ancak uygulama işlemleri kısadır. Eğer uygulama alanı çok geniş değilse bu durumda 20 dakika içerisinde bitmesi muhtemeldir. Bölgesel hissizlik veren kremin tam uyuşma sağlaması için operasyondan 15 dakika önce uygulanması gerekir. Eğer zamanınız daha da kısıtlıysa bu durumda doktorunuzun önereceği kremi önceden uygulayabilirsiniz.  Kırışıklıklarıyla mücadele eden kişiler mezoterapi uygulamasının güvenli olup olmadığı konusunda merak içinde olabilir.  Uygulanmasında sorun olmayan, potansiyel yan etki yaratmayacak kişilerde mezoterapi herhangi bir ek sorun yaratmaz. Ancak tedavisi devam eden hastalarda eğer bu işlem yapılacaksa ve kontrolsüz şekilde gelindiyse yan etki riski oluşabilir. Yani ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktordan onay alması gerekir. İğneli bir operasyon olduğu dikkate alınmalıdır. Mezoterapi ilaçları bu şekilde deriye uygulanır ve deriyi içeriden etkiler. Bu noktada enjeksiyon güvenliğinden de bahsetmek gerekir.  İğneli estetik tedavisinde her hastaya sadece bir tane enjeksiyon iğnesi ayrılır ve bu kullanılanın dezenfekte edilip sonra yeniden kullanımı gibi bir durum söz konusu değildir.