Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME

Meme boyutlarındaki büyüme genetik faktörlerlerle oluşabileceği gibi hamilelikler,emzirme, kilo alımı ve ya metobolik hastalıklar sonrasında da oluşabilir.

Büyük memeli kadınlarda, omurgalara ve kas sitemine  olan ağırlık etkisinden dolayı boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları oluşabilir.bu problemler ilerleyen yaşlarda dahada belirgin hale gelmektedir. Meme katlantı alanında ve  sütyen bantlarının geçtiği omuz bölgesinde kızarıklık,kaşıntı şikayetleri (dermatit) oluşabilir.

Büyük memeler ergenlik ve sonrasında  psikososyal gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kişiyi özgüvensiz bir ruh haline sokarak sosyal hayattan soyutlanmasına fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına sebep olabilir .

Genel bir kural olarak 18 yaşını geçmeyen kişiler ameliyat edilmez. Ancak memenin kontrolsüz büyüdüğü ‘virjinal hipertrofi’ durumunda daha erken yaşlarda müdahale edilebilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar meme küçültme ameliyatında da geçerlidir.

Tüm meme ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat öncesi memenin gerekli radyolojik değerlendirilmesi ( ultrason/mamagrafi) yapılır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI VE AMELİYAT SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Ameliyat günü gerekli ölçümler ve çizimler yapılır. Ameliyat genel anestezi altında  2-3 saat sürer. Meme büyüdükçe sürede artar. Ameliyatta dren takılır. Dren ameliyat sonrası 1-2 gün içerisinde çıkarılır. Genellikle 1 gün hastanede kalınmalıdır. Ameliyat sonrası özel sütyen-korse giydirilir. 4. haftadan sonra balensiz yumuşak sporcu sütyenleri kullanılmaya başlanır. 1 hafta sonra kişi sosyal hayatına geri dönebilir. 4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı,ağırlık kaldırılmamlıdır, özellikle kol hareketleri hızlı ve sert olmamalıdır. 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir.Meme dokusunda morluklar ve  şişliklerin azalması, istenilen görünümü kazanmaya başlaması 1-3 ay  sürer. 6-8 ay içerisinde istenilen son görünümüne kavuşur.

AMELİYAT SONRASI AĞRI OLUR MU?

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok fazla ağrı beklenmez. Ağrı oluşur ise ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir dercede olur.

AMELİYAT SONRASI EMZİRME FONKSİYONU VE HİS KAYBI OLUR MU?

Günümüz teknikleri ile ameliyatı sonrası emzirme işlemine engel değildir. Ama yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı mevcuttur.

Ameliyatı sonrası his kaybı geçici veya nadiren meme dokusu büyüklüğüne bağlı olarak kalıcı olabilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDA İZ NASILDIR?

Meme küçültme ameliyatlarında iz kullanılan tekniğe bağlı olarak meme başında yuvarlak,meme orta hatında dik ve  meme katlantı çigisinde  olur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  cilt rengine benzer renkte belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda  aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.