Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Küçültme Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göğüs bir kadının dişiliğini simgeleyen en önemli organdır. Gerek ilişkimizi gerekse günlük hayatımızı etkileyen bir faktördür. Fakat fazla büyük göğüsler bazen kâbus halini alabilir. Çünkü bahsedilen bu durum yani göğüs büyüklüğü kadının fiziksel yapısına uymadığı yani taşıyamadığı takdirde sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir. Büyük göğüsler; göğüs altı terleme, pis koku, pişik, dik oturamama gibi sorunları beraberinde getireceği gibi istenilen kıyafetlerde bedenine uygun olanını bulamama, alt beden-üst beden uyumsuzluğu, kilolu görünme gibi özgüven kırıcı sorunlar da yaratmaktadır. Sağlık sorunları içerisinden boyun fıtığı, bel ağrısı, südyen askısı baskısına bağlı kol ve omuz ağrısı  gibi rahatsızlıklarla da karşılaşılır.  Bu sebeple meme küçültme estetiği plastik cerrahi uzmanının en fonksiyonel bulduğu ve en çok değer verdiği operasyonlardan da biridir.

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Meme küçültme estetiği büyüklük sebebi ile sarkık ve sağlıksız görünen göğüslerdeki yağ,meme dokusu ve derinin çıkarılarak daha dik, biçimli, sıkı ve hafif göğüsler haline getirilmesidir. Amaç vücuduyla daha orantılı ve ağırlık sebebiyle iskelet sistemine zarar vermeyecek göğüsler kazandırmaktır. Meme küçültme operasyonu sadece estetik bir görüntü değil sağlıklı bir yaşam için de gereklidir.

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüslerdeki sarkıklık genetik olabileceği gibi hamilelik sonrası emzirme sebebiyle de meydana gelebilmektedir. Dokudaki elastik yapının zamanla kaybolması yaş ilerledikçe bu durumun daha yoğun görüldüğü anlamını taşır. Meme küçültme ameliyatı sarkık göğüslerdeki gevşeyen fazla deriyi alma işlemi olduğu gibi ağır göğüslerdeki fazla yapı alma işlemiyle gerçekleşir.Ameliyat öncesi cerrah ilk muayenede göğüs ölçümlerini yapar, beklentileri dinler, fotoğraf çekimi gerçekleştirir, meme ucu ve kıvrımının nereye konumlandırılacağı belirler ve meme ultrasonu talep eder. Ameliyatta göğüs altından ve göğüs ucu hizasından aşağı doğru kesiler oluşturularak fazla yağ, deri alınır,meme başı olması gereken yere taşınarak operasyon tamamlanır. Operasyonda “t” tekniği ve “j” tekniği olmak üzere 2 teknik bulunmaktadır.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Süreç

Göğüsler vücut dışında gelişen bir organ olması sebebiyle operasyonu oldukça kolay ve ağrısız geçmektedir. Hastanede 1 gün kalınır.Meme başı etrafında ve altındaki kesiler 6 ile 12 ay arasında tamamen iyileşmekte kendi doku rengine dönmektedir. Operasyon sonrasında 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak ve itmekten kaçınılmalıdır.

Meme Küçültme Estetiği Tedavi Süresi

Meme küçültme operasyonu sonucunda sigara kullanan kadınların iyileşme süresi uzamaktadır. Kişi 3 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir. Meme ucu üzerinde meydana gelebilecek his kaybı 6 hafta içerisinde etkisini kaybedecektir. Operasyon sonrası 2 gün sonra pansuman yapılır,7 gün sonra da sargılar açılır. Dikişler 10-12 gün sonra iyileşir.

Meme Küçültme Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Göğüs gelişimini tamamen tamamlayan, hamile veya emzirme döneminde olmayan, yeterli olgunluğa erişmiş tüm kadınlar yaptırabilmektedir. Yapılacak operasyon emzirme kanallarına dikkat edilerek yapılacağı kesin olsa da emzirme dönemindeki kadınların bu riski göze almamaları önerilmektedir. Göğüs büyüklüğü problemi fazla kilo alıp verme sonucunda erkeklerde de kalıcı hale gelebilir.

Meme Küçültme Estetiği Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı hastanın göğsündeki sarkma miktarına, göğüs büyüklüğüne, yaş ve kilosuna, ek sağlık sorunları olup olmamasına bağı olmakla birlikte operasyonu yapacak hastane, cerrah ve tekniğe göre de değişmektedir. Bu sebeple net bir fiyat vermek yanıltıcı olacaktır. Ancak ortalama olarak 4.000 TL’den başladığı söylenebilir. Bu fiyat altında fiyat verecek kurumların çok iyi araştırılması gerekir, zira kötü bir sonuç dönüşü olmayan bir estetik sorununa sebep olabilir.