Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Estetiği

Kadın vücüdun daki belkide en kompleks ve tartişmalı  organı memedir.

Memeler ergenlik çağında farklılaşarak kadının hayatına  girer,  dönemsel olarak farklı anlamlarda ve önemde  vücudunun bir parçası olur .  Kimi zaman güzellik, gençlik, kendine güven, kimi zaman  çekicilik, cinselliği ve bereket-vermlilik tanımının  yanında  elbette  doğurganlık ,annelik kavramlarını temsil eder. Belkide bir vücudun kadınlık özelliğini ve estetiğini öne çıkaran en önemli  sembol organıdır.  Fizyoljik, anatomik ve psikolojik kavramları bir arada  barındıran bu organ birey  için çok önemlidir.  Bu nedenlerden dolayı meme estetiği operasyonları  detaylı planlamayı gerektiren bir uygulamadır.

Estetik bir meme nasıl tanımlanır?

Elbette bu tanım kişiden kişiye  göre farklılık gösterebilir, fakat boyut olarak kişinin vücud orantılı, vücut hatlarıyla uyumlu önden bakıldığında konik bir şekil , yandan bakıldığında meme katlantı hattının altına geçmeyen damla şekli ve meme ucunun hafıf belirgin, etrafındaki koyu renkli alan ile memenin boyutuyla orantılı görüntüyü estetik meme olarak tanımlayabiliriz.

 

İlerleyen yaş, doğum, emzirme,  kilo alıp verme, hastalıklar (meme kanseri gibi) ve tedaviler (cerrahi ve medikal) gibi faktörler  memenin dokusunda ve yapısında  deformasyonlara  neden olur.  Genetik ve hormonal kökenli bazı durumlarda,  ergenlik ile beraber meme dokusunda  vücuda oranla büyüklük , küçüklük  veya asimetriler oluşabilir.

 

Bir kadın meme boyutlarının büyüklüğünden, küçüklüğünden, asimetrik görünüşünden, sarkıklığından veya meme başının şeklinden şikayetçi ise estetik cerrahi uygulamalar ile istenen doğal ve estetik yapı oluşturulabilir.

Sütyen ve cup (bone)ölçüleri:

Memelerin kendi katlantı çizgisinden geçecek sekilde gögüs kafesi çevresinin ölçümü sutyen  degerini verir. bu ölçümde mem dokusu ekarte edilir.Sütyen bedenleri 5cm lik birimler halinde artış gösterir .Ara değerler de bir üst birim alınır (75, 80,85,90 vb). Meme başlarından geçecek sekilde göğüs çevresinin ölçümü sonucunda çıkan  değer ile sütyen beden ölçümünden çıkan değer arasindaki  fark cup(bone) değerini verir ve A,B, C,D,DD olarak sınıflandırılır. Sutyen bedeninin cup ölçüsü  rakamsal degerin yanina yazilir(75B,80A gibi) ve ölçü oluşturulmuş olur.

Sütyen Değerleri:                                                                 Cup(Bone) Değerleri:

70cm ______70                                           6.5cm__  A

71-75______75                                            6.5-13___B

76-80______80                                           14-19.5__C

81-85______85                                            19.5-26___D

90-100______100                                       26______DD