Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Dikleştirme

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI  NEDİR?

Sarkmış olan meme dokusu ve meme başını normal boyut ve yerine getirme işlemidir.

Meme uçlarının normal  pozisyonu meme katlantı çizginizin üzerindedir. Meme ucu normal yerinde ama doku sarkıklığı olabilir. Eğer memuçları bu çizgi seviyesinde ise hafif, bu çizginin altında ise orta derecede meme sarkıklığı var denilebilir. Özellikle meme dokusu katlantı çizgisini geçmiş ve meme uçları aşağı bakan bir pozisyonda ise sarkıklığın  ileri seviyede olduğu anlaşılır.

Memenin sarkıklık derecesi ve meme dokusunun miktarına bağlı olarak uygulancak meme asma ameliyatı  tekniği değişmektedir.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatlarıda 18 yaşını geçmeyen kişilerde özel durumlar dışında uygulanmaz.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK NASILDIR?

Tüm meme ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat öncesi memenin radyolojik değerlendirilmesi ( ultrason/mamagrafi) yapılır.

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar meme dikleştirme ameliyatında da geçerlidir.

MEME DİKLŞETİRME AMELİYATI VE AMELİYAT SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Ameliyat günü değerlendirmede gerekli ölçümler ve çizimler yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Meme büyüklüğü ve sarkıklık derecesine bağlı olarak süre artar. Ameliyatta  dren takılır. Dren ameliyat sonrası 1-2 gün içerisinde çıkarılır. Genellikle 1 gün hastanede kalınmalıdır. Ameliyat sonrası özel korse uygulanır. 4. haftadan sonra balensiz sporcu sütyenleri kullanılmaya başlanır. 1 hafta sonra kişi sosyal hayatına geri dönebilir. 4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı, ağırlık kaldırılmamalıdır ve özellikle kol hareketlerine dikkat edilmelidir. 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir.Meme morluklar ve  şişliklerinin azalması, istenilen görünümü kazanmaya başlaması 1-3 ay  sürer. 6-8 ay içerisinde istenilen son görünümüne kavuşur.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası çok fazla ağrı beklenmez. Oluşabilecek ağrı, ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir.

AMELİYAT SONRASI EMZİRME FONKSİYONU VE HİS KAYBI OLUR MU?

Günümüz teknikleri ile ameliyatı sonrası,  emzirme işlemine engel değildir. Ama yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı mevcuttur.

Ameliyatı sonrası his kaybı geçici veya nadiren meme dokusun büyüklüğü ve sarkıklığına bağlı olarak kalıcı olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında iz kullanılan tekniğe bağlı olarak meme başı,meme orta hat ve bazen meme katlantı alanında olur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.