Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı meme estetiği olan, sarkık bir biçim almış göğüslerin önüne geçmek için göğüsleri toplayan ve daha sık bir görünüme kavuşmasını sağlayan cerrahi operasyondur. Yaş ilerlemesi, hamilelik, sık sık kilo alıp verme gibi durumlar sonucunda göğüsler yıpranır ve daha sönük bir hal alır. Göğüslerde bulunan doku deri ile birlikte sarkınca göğüs kasına bağlı bulunan yapılar da uzar. Göğüs dikleştirme ameliyatı ile göğüslerin daha estetikli bir şekilde görünmesini sağlar. Kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen hormonsal yapılar sonucunda meme dokuları da azalır. Buda iç kısımlarının boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emzirme döneminde de aynı sorunlar yaşanır. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlayabilir. Dokuların zayıf olmasından kaynaklanır. Sarkan göğüsleri dikleştirmek in ne yazık ki ameliyat yapılmadan bir çözüm bulmak mümkün değil. Sarkan göğüsler kolay kolay spor yaparak dikleşmez. Mutlaka cerrahi müdahale yaptırmak gerekir. Yapılan operasyonlar sonucunda dikiş izleri kalabiliyor. Bu yüzden ameliyat yaptırmadan önce iyi karar vermek gerekir. Doktor tavsiyesi altında yaptırmak daha iyi ve sağlıklı olacaktır.

Ameliyat Hakkında

Meme dikleştirme ameliyatı anestezi verilerek yapılan ve 2-2,5 saat arasında değişen bir operasyondur. Meme dokusunun sarkıklığına bağlı olarak da cerrah tarafından daha farklı teknikler uygulanabilir. Ameliyat yapıldıktan sonra doktor kontrolü eşliğinde sporcu sütyenine benzeyen bir kıyafet giydirilir. Bu kıyafetle daha rahat bir görünüme sahip olursunuz. Ameliyat bittikten sonra hastanede bir gece kalmanız gerekebilir. Çok az da olsa zaman zaman ağrılarınız olacaktır. Doktorunuzun verdiği ilaçlarla bu ağrılar giderilebilir. Bu gibi operasyonlarda doktorlar dren kullanmayı tercih ederler. Genellikle 3. Günün sonunda dren çıkartılır. 2 hafta boyunca kontroller devam eder. Dikişler de alındıktan sonra kalan dikiş izlerinin giderilmesi için doktor belli bir tedaviye başlar. Belli bir zaman sonra hem şişkinlik hem de dikiş izleri azalacaktır. Ameliyat olduktan sonra anne adayları emzirmeye devam edebilir. Bu durum onları etkilemez ancak zaman zaman süt azalması meydana gelebilir. Doktor kontrolünde alınan gıdalar ve ilaçlar sayesinde bunun önüne geçmeniz de mümkün olacaktır. Bebeğe zarar vermez ancak süt azalmasının yaşanması bebeğin çok sık bir şekilde acıkmasına sebep olur. Bu süre zarfında ya ameliyatı erteleyebilir ya da bebeğe ek gıdalar vererek süreci atlatmanız gerekebilir.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

İnsanlar her ne kadar cerrahi müdahaleler yaptırsa da zaman zaman internet üzerinden okuduğu yazıları takip ederek, evde uygulayacağı yöntemlerle de meme dikleştirme yönteminin mümkün olduğunu kanıtlamak isterler. Bunlardan bir tanesi masaj yapma tekniğidir. Göğüsleri büyütmek veya dikleştirmek için uygulanan masaj yöntemlerinin işe yaradığını söylerler. Genellikle buna etki eden etken, göğüs kaslarıdır. Yapılan bütün egzersizler sırt ve yan kaslarını etkiler. Meme dokusu içerisinde kas bulunmadığı için çevresindeki kasları etkiler. Göğüs dikleştirme masajları çoğunlukla bölgede bulunan sinirlere uygulanan uyarı etken şeklindedir. Genellikle spor da tercih edilen göğüs sütyeni de göğüsleri toparlamak için çok fazla kullanılan kıyafettir. Sadece spor yaparken değil günlük hayatınızda da tercih edebilirsiniz. Ameliyat yaptırmak isteyenler, ilk olarak mutlaka ameliyatı araştırmaları gerekir. Bu gibi ameliyatlar kolay görünse de vücut da ters etki yaratabilir. Özellikle herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka gerekli testleri yapıp doktora göstermeniz gerekir. Doktorun yönlendireceği gibi hareket etmek de fayda var. İlaç kullanmanız bile gerekebilir. Bünyeniz de ters etki yaratmaması adına gerekli önlemleri en başta almanız daha iyi olacaktır.