Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NEDİR?

Meme büyütme ameliyatları yapılan çalışmaların sonuçlarında memnuniyeti en fazla olan meme estetiği  uygulaması olduğu görülmektedir. Ayrıca yapılan estetik ameliyatlar içinde en fazla artiş gösteren ameliyat olma özelliğine de sahiptir.

Meme büyütme ameliyatlarında meme protezleri  (silikon veya serum fizyolojik) kullanılabileceği gibi hastanın kendi dokusu (fat-grafting) da kullanılabilir. Amaç  meme dokusunu  büyütmek ve şekillendirmektir.Meme protezinin içindeki dolgu maddesine göre ( silikon jel, serum fizyolojik), şekline göre (yuvarlak, damla şekilli) ve yüzeyinin özelliğine göre (düz yüzeyli, pürtüklü yüzeyli) çeşitleri vardır.  Kullanılan protezler FDA onaylı ( Food and Drug Administration,ABD) tarafından onaylanmış ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerdir.

Tüm meme ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat öncesi memenin radyolojik değerlendirilmesi ( ultrason/mamagrafi) yapılır.

Meme büyütme ameliyatları sıklıkla  genç ve orta yaş gurubu bayanlar tarafından tercih edilmektedir.18 yaşını geçmeyen kişiler özel durumlar dışında ameliyat edilmez.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

,Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar meme büyütme ameliyatında da geçerlidir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI VE AMELİYAT SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Ameliyat öncesi istenilen büyüklük, şekil, kesinin yapılacağı bölgeye göre  çizim ve değerlendirmeler yapılır.

Meme büyütme ameliyatları  anestezi altında ortalama 2 saat  sürer.  Ameliyattan 6-8 saat sonra eve gidilebilir yada 1 gün hastanede kalınabilir. Nadiren dren takılabilir. Operasyon sonrası 4 hafta özel korse uygulanır. 4. haftadan sonra balensiz sporcu sütyenleri kullanılır.4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır, özellikle kol hareketlerine dikkat edilmelidir. 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir. 3 ay gibi bir sürede meme  son halini alır.

AMELİYAT SONRASI EMZİRME FONKSİYONU VE HİS KAYBI OLUR MU?

İlk bir kaç gün özelikkle meme başında hassasiyet ve gerginlik hissedilebilir. Ağrı kesici antienflamatuar ilaçlarla rahatlıkla giderilebilir.

Meme büyütme işlemleri emzirmeye engel olmaz.

Meme büyütme ameliyatlarında kesi için en sık memenin katlantı çizgisi ile paralel hat  ve meme başı etrafı kullanılır. Ameliyat izi uygulama yerleri nedeniyle fark edilmesi zordur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Hastanın beklentilerinin ve ihtiyaçlarının anlaşılması, protezin büyüklüğü, tipi ve yerleştirilecek yerin  doğru planlanması, meme büyütme ameliyatının başarısını belirleyen en önemli faktörlerdir.