Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Meme Asimetri Düzeltme

Kadınlarda göğüs estetiği adına yapılan işlemler sadece küçük göğüs, büyük göğüs, sarkan göğüs problemlerinden ibaret değildir. Bayanlarda sağ ve sol göğüs arasında var olan asimetrik problemler de estetik açıdan sorun oluşturmaktadır. Bu sorunlar günümüzde tıp dünyasının gelmiş olduğu aşamaya göre meme asimetrisi düzeltme operasyonlarıyla giderilmektedir.

Meme asimetrisi düzeltme

Sağ ve sol memenin orantısız gelişim göstermesi sonucu oluşan estetik problem meme asimetrisi problemi olarak bilinmektedir. Aslında her kadında var olan bu sorun kimi bayanlarda fark edilemeyecek kadar azdır ve önemsenmez, kimi bayanlardaysa rahatsız edebilecek kadar fark edilen bir durum olup, kişiye çare arayışına sürükler. Meme asimetrisi düzeltme ameliyatları tek memesi normal olup, diğer memesi küçük ya da büyük olan kişilere estetik tıbbi işlemler dâhilinde uygulanan cerrahi müdahalelere denilmektedir. Tedavi ihtiyacı duyan hastalarda bu sorun farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Gebelik sonrasında memenin gelişmesi sonucunda orantısal anomaliler, emzirme dönemi sonrasında memede büyüme farklılıkları, kilo alıp vermede aşırı düzensiz değişimlerden ötürü memede orantısal anomaliler, hormonal kökenden kaynak alan orantısal açıdan bozuk meme gelişimleri, genetik faktörlere bağlı olarak tek memenin büyüme eğilimi göstermesi ve bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle görülebilmektedir.

Meme asimetrisi nasıl düzeltilir?

Meme asimetrisi problemi olan hastalar tedavi sürecinde ilk olarak fiziki muayeneyle değerlendirilir. Bu değerlendirmede hastada var olan asimetrik sorun tek meme normal- diğer meme büyük, tek meme normal- diğer meme küçük, tek meme normal- diğer meme büyük ve sarkık veya her iki memede de küçük ve aralarında boyutsal farklılık bulunan problemler olabilir. Bu sebeple ilk muayenede estetik cerrahının bulgularına göre problemler değerlendirilir. Ve bu problemler meme küçültme, dikleştirme ya da büyütme işlemleri gerek tek başına gerekse de kombine olarak uygulanarak ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. cerrahi temele dayanan meme asimetrisi ameliyatları için genel ve lokal anestezi yöntemlerinden herhangi birisi uygulanmak zorundadır. Meme asimetrisi problemi bulunan hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi meme asimetrisinin nasıl düzeltildiğidir. Bu doğrultuda tek memesi normal fakat diğer memesi küçük olan bir hasta örnek verilebilir. Estetik açıdan sorunlu bölge sadece tek bir memeyi kapsadığından ötürü işlem olarak küçük meme tarafına uygulanacak cerrahi işlemle düzeltilir. Küçük göğüslerde sarkma sorunu olmadığını düşünecek olursak diğer göğüsle asimetrik olarak uyum yapması için uygulanan cerrahi işlem ise bölgeye silikon implant protezle müdahale etmektir. Yine tek göğsü normal fakat diğer göğsü büyük olan hasta değerlendirildiğinde sorunlu bölge büyük olan memedir ve cerrahi müdahale bu memeye uygulanır. Küçültmenin aksine bu işlemde silikon kullanılmayıp, fazlalık süt bezlerine zarar vermeden alınarak meme küçültülür. Bu aşama işlemin birinci basamağıdır. Çünkü büyük memenin olduğu tarafta sarkma problemi kaçınılmazdır. İşlem sonrasındaki sarkma durumu kaslara yapılan ve derinin toparlanmasıyla yapılan işlemler sonucunda estik uyum haline getirilir. Sonuç olarak meme asimetrisi düzeltme operasyonları her hastada farklı cerrahi girişimleri gerektirebilmekte olup, ameliyat sonrası yara izleri bakımından ameliyatın süresi ve uygulanacak protez bakımından değişiklik göstermektedir.

Kimler bu ameliyatı yaptırabilir?

Gelişim hızı bilindiği gibi ergenlik döneminde artmaktadır. Bu nedenle normalde 18 yaşın üzerinde meme asimetrisi düzeltme ameliyatının yapılması uygundur. Meme asimetrisi bozukluğu bireylerin görünümlerine önem verdiği ergenlik döneminde daha çok psikolojik yıkıma neden olur. Bu sebeple de kimlerin bu ameliyatı yaptırabildiğiyle ilgili olarak virgin hipertrofiye sahip olan 18 yaş altı hastalarda eklenebilir.