Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liposuction bir diğer adıyla yağ aldırma, spor ve diyet yapmasına rağmen istediği sonuca ulaşamayanların başvurduğu oldukça yaygın bir operasyondur. Bölgesel şekil bozukluğuna sebep olan yağ dokularının oluşturduğu görüntünün vakumlanarak yok edilmesi işleminden oluşur. Yapılacak bu işlem kişinin bedensel güzelliği sağlaması dışında psikolojik olarak daha iyi hissetmesi ve özgüven kazanması konusunda ön ayak olacaktır. Fakat operasyon sonrası gelişmeler kişinin kendisine bağlıdır, kişi bu yöntemin obeziteye veya kilo alımına çözüm getirmediği bilincine sahip olmalıdır.

Liposuction Nedir?

Liposuction estetikte en fazla talep edilen yöntemlerden biridir.Belli bir kilonun altına düşemeyen kişilerde bulunan dirençli yağ dokularının yok edilmesinde kullanılır. Vücudun karın,kalça,uyluk,yüz gibi çeşitli bölgelerine uygulanabilir. Vücut hatlarının şekillenmesi konusunda tercih edilebilecek en etkili yöntemdir. Bu açıdan da sıklıkla tercih edilmektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işleminin uygulanmasında birçok yöntem kullanılır. Bunlardan en bilinenleri vakumlu ve lazer liposuction yöntemidir. Bu işlem uygulamasında en klasik yöntem incelmesi gereken bölgeye 1-2 milimetrik kesikler açılarak direnç gösteren yağların eritilmesi ve enjeksiyon yardımıyla vakumlayarak çekilmesi şeklindedir. Lazer liposuction işleminde ise yağlar lazer yardımıyla sıvı hale getirilir ve çekilerek vücuttan atılır. Yapılacak bu estetik işleminde vücuttan atılacak yağ oranı kişiye, kiloya ve cinsiyete göre değişmektedir.Örnek vermek gerekirse 55-60 kg ağırlığında bir kadından maksimum 5000 cc yağ alınabilecekken, 100-110 kg bir erkekten 7000 cc yağ rahatlıkla alınabilmektedir. Vücutta yağ olduğu tespit edilebilecek hemen her bölgede bu işlem yapılabilir.

Liposuction Sonrası Süreç

Rinoplasti işlemi ile yapılan burun estetiği ameliyatlar içerisinde en ağrısız olanıdır. Ameliyat sonrasında bir komplikasyon gözlenmediği takdirde hastanede yatmayı gerektirmeyecek, ağrıların zamana yayıldığı ve belirli aralıklarla sancı şeklinde gerçekleştiği bir süreçtir. Yüzde ödem meydana gelir, yanak ve gözlerin şişmesi, göz altlarının morarması oldukça yaygındır ve bir hafta içerisinde hasta normal haline dönecektir. Kişi 4 hafta içerisinde normal hayatına dönebilir fakat ilk 1 yıl ağır spor ve gözlük kullanımından kaçınılmalıdır. Hasta birkaç hafta başı dik bir şekilde uyumalı ve enfeksiyon kapmamasına özen göstermelidir.

Liposuction Tedavi Süresi

Anestezi altında yapılan liposuction işlemi ortalama 45 dakika sürmektedir. Sonrasında kişi kendine geldikten ve biraz istirahat ettikten sonra evine gidebilecektir. Birkaç gün sürecek ağrıları olabilecek bu sebeple ağrı kesici kullanması gerekebilecektir. Bir hafta sonrasında deri tipine göre morluk veya şişlik meydana gelecek ve bu durum sonrasında ortalama 1 ay içerisinde yeni görünüme kavuşulacaktır. Yapılan liposuction işleminden sonra, öncesinde bulunan selülit görüntüsü azalacak fakat kaybolmayacaktır. İşlemin daha iyi sonuç vermesi için doktor tarafından tavsiye edilecek korsenin 1 ay süreyle kullanılması daha sağlıklı olacaktır. İşlem sonrasında kanama ve alerjik reaksiyonlar gibi komplikasyonlar görülebilir.

LiposuctionKimler İçin Uygundur?

Liposuction işlemini sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkes yaptırabilir. Yaş belirleyici bir etken de değildir. Fakat yaş ilerledikçe bu uygulamaya ek cilt gerdirme estetiğine de ihtiyaç duyulabilir. Operasyon öncesinde bireyin tıbbi geçmişini mutlaka operasyonu gerçekleştirecek cerrah ile paylaşması gerekmektedir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları tercih etmiş olduğunuz hastane, doktor, hastanın yaşına, kilosuna, ek tedaviye ihtiyaç olup olmamasına, uygulama alanına ve hastadan alınacak yağ miktarına göre değişebileceği gibi, ameliyat yöntemine göre de değişecektir. Liposuction fiyatları işlem yapılacak bölge sayısı ile doğru orantılı olduğu içinnet fiyat vermek yanıltıcı olacaktır. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse 5.000 ile 20.000 arasında denilebilir.