Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Lazer Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak belki de kadınların en çok uğraştığı sorunlardan biridir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri yok etmekte oldukça önemli ve etkili bir tekniktir. Bildiğimiz ışıktan farklı olarak, ışın tek dalga boyunda istenilen bölgeye milisaniyelik atışlarla yönlendirilmektedir. Lazer ışının kıl renginde emilimini artırmak ve ciltte yanma riskini ortadan kaldırmak için, uygulanacak bölgeye jel sürülmektedir. Lazer cihazları, kıl rengine göre farklılık göstermekte, yaygın olarak FDA onaylı alexandrite ve diode lazer aleti kullanılmaktadır. Lazer ışını, kıl rengini oluşturan melonin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. İki cihaz da aynı mantık ile çalışmaktadır. Kıl kökünde ısı oluşturmakta ve kökü tahrip ederek yok etmektedir.

1990 yılından beri uygulanmakta olan Lazer Epilasyon, tamamen acısız bir yöntem değildir. Kıl köklerine ısı vererek yok etmek mantığına dayandığı için özellikle genital bölgede oldukça acı hissedilmektedir. Ancak anlık olan bu acı epilasyon sonrasında yerini sıcaklık hissetmeye ve rahatlamaya bırakmaktadır. Tamamen risksiz olmamakla birlikte lazer epilasyon, renk odaklı olduğu için koyu tenli insanlarda yanma riski oldukça fazladır. O yüzden uygulamayı yapacak kişinin bu konuda uzman olması gerekmektedir. Uygulama mutlaka bir sağlık polikliniğinde ve doktor kontrolünde olmalıdır. Sonuç alma kişiden kişiye değişmekte olup, yüz bölgesinde 1-1.5 ay, vücudun diğer bölgelerinde 1-2 aydır. Seans aralıkları vücut bölgesinde 60 günde 4 -6 seans, yüz bölgesinde 30 günde bir 6 -12 seans olmak üzere değişmektedir. Seans süreleri uygulanacak bölgenin genişliğine göre uzayabilir. Komple bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 1-1,5 saat; koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika; bıyık, çene gibi bölgeler 2-3 dakikalık sürelerde taranmaktadır.

Lazer Epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler; işlemden bir ay öncesinde kılları kökten alan ağda, cımbız vb. epilatörler kullanılmamalıdır. Bölgede herhangi bir bronzlaşma, açık yara veya enfeksiyon bulunmamalıdır. Cildi tahriş eden peeling yöntemleri kullanılıyorsa 15 gün öncesinde bırakılmış olmalıdır. Seans sonrasında ise, tedavi gören bölgenin güneş görmemesi çok önemlidir. Makyaj malzemesi, nemlendirici kremler ve güneş kremi rahatlıkla kullanılabilmektedir. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içerisinde uzama ve dökülmeye başlar veya el ile çekilerek tutulduğunda kolayca çıkacak kadar zayıflar.  24 saat su değdirmemek çok önemlidir. Kaşıma, kese sürme gibi tahriş edici hareketlerden kaçınılmalıdır. Lazer epilasyon, hamilelerde, tamamen beyaz tüye sahip kişilerde, emzirme döneminde olanlarda, cilt hastalığı ve çeşitli kronik hastalığı olanlarda uygulanmaz.