Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kulak Estetiği

KULAK ESTETİĞİ AMELİYATINDA HEDEFLER NELERDİR?

Kepçe kulak deformitesi kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatası ile arasında normalden geniş bir açıyla ayrılması, kulak şeklini veren kıvrımlarının olmaması ve kulak kepçesi çukurunun derin olmasından kaynaklanır.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatları  kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaş sonrası yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatı için bir çok teknik vardır. Bu teknikler le mevcut deformite düzeltilebilir.

 

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK DÖNEMİ NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar kepçe kulak düzeltme ameliyatında da geçerlidir.

 

KULAK ESTETİĞİ AMELİYAT VE SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Ameliyat genel anestezi,sedasyon anestezisi veya lokal anestezi altında yapılabilir. İki taraflı kepçe kulak onarımı ortalama 1.5 saat sürer. Operasyon sonrası 3 gün boyunca kulak elastik sargıda kalır. Sargı sonarsı tenisçi bandajı kullanılmalıdır. Tenisçi bandajı geceleri takılmaya devam edilerek toplam 4 haftalık süreç tamamlanmalıdır.Operasyon sonrası kulakta  morluk ve şişlik olabilir. Morluk ve ödem 10 gün içinde geçer. İlk 3 ay kulak tramvadan korunmalıdır.

Ameliyat kesisi kulağın baş ile yaptığı kıvrımda olacak şekilde planlandığı için iz tamamen gizlidir. Çoğunlukla izler zaman  içinde  belli, belirsiz hale gelir ve gizli izlerdir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Kulak memesinde, ağır küpeler, tramvalar ve yaşa bağlı sarkıklıklar,yırtıklar oluşabilir. genellikle lokal anestezi altında bu deformiteler özel teknikler ile düzeltilebilir dolgu materyalleri ile dolgunluğu geri kazandırılabilir. Kulak memesindeki aşırı belirginlik kepçe kulak ameliyatı sırasında planlama içine alınarak düzeltilebilir.