Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kol Germe

Doğum sonrası, fazla yada hızlı kilo alıp verme, bariatrik cerrahi sonrası (mide küçültme) kol kaslarında güçsüzlük, cildinde sarkıklık elastikiyet kaybı, çatlaklar oluşabilir.  Bu sarkmalar kişiyi oldukça rahatsız etmekte kişinin kıyafet tercihini ve sosyal hayatını etkilemektedir. Bu sarkmaların büyük kısmı omuz ile dirsek arasında olmaktadır. Kol germe ameliyatı ile bu deformiteler giderilerek estetik bir görüntüye ulaşabiliriz.

Eğer  kilo artışına bağlı  sadece yağ fazlalığı olduğu düşünülüyorsa çeşitli  liposuction  işlemleri uygulanarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Liposuction işlemlerinin sonuç vermeyeceği derecede sarkma ve doku fazlalığı var ise kol germe işlemi yapmak gerekmektedir.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK DÖNEMİ NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar  kol germe  ameliyatında da geçerlidir.

KOL GERME AMELİYATI VE SONRASI DÖNEM  NASILDIR?

Genel anestezi altında ortalama 1-2 saat süren dirsekten omuz hizasına kadar olan bölgedeki sarkmış olan deri ve fazla olan yağ dokusunun çıkartılması ile yapılır. Bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası  bandaj uygulanır. Bir hafta  içinde normal hayata dönülebilir.   Hasta ameliyattan üç -dört saat sonra ayağa kaldırılır. Dört hafta sonra ağır kol hareketlerini içeren egzersizler dışında spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

KOL GERME AMELİYATINDA İZLER NASILDIR?

Kol germe ameliyatında eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Derideki ameliyat  izleri zaman  içinde  belli, belirsiz hale gelir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Ancak yapılan işlemin kalıcılığı yine de hastaya düşmektedir. Hastaların ameliyat sonrası kilo almamaları, düzenli spor yapmaları   kalıcı bir estetik sonuç için çok önemlidir.