Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kök Hücre

Yeni hücrelerin tedarikçileri olan kök hücre, farklılaşmamış, sınırsız bölünme yetenekleri bulunan, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğindeki hücrelere denilmektedir. Organ ve oluşumların ana hücrelerinin her biri kök hücre olup, kök hücreler başlangıçta hiçbir ayrım göstermeksizin bütün hücrelere dönüşebilme yeteneğindedir.

Kök Hücre Nerelerde Bulunur?

Vücudumuzda bulunan hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular bir araya gelerek organları organlar bir araya gelerek sistemleri, sistemler de bir araya gelerek organizmayı oluşturmaktadır. O halde vücudun yapısında bulunan her bir parça aslında kök hücrelerden temel alır. İşte bu nedenlerden ötürü bu yapıları oluşturmaya kaynaklı eden farklılaşmamış ana hücrelere kök hücre denilmektedir. Kök hücrelerin nerede bulunduğuyla ilgili olarak kemik iliği, sinir sistemi, beyin, sindirim sistemi, kalp, akciğer, cilt, yağ dokusu ve özellikle bebek kordon kanı ve göbek kordonu gibi odaklar gösterilebilmektedir.

SVF nedir?

Kendilerini yenileyerek çoğaltma yeteneğine sahip kök hücreler yüksek farklılaşma özelliklerinden ötürü dinamik güce sahip olan hücrelerdir. Sürekli yenileyebilen hücre anlamına gelen kök hücre, olgunlaşma durumlarına ya da oluşturabilecekleri doku gruplarına göre çeşitli isimler alırlar. Stromal vasküler fraksiyon anlamına gelen kök hücre bu terimin baş harflerinin kısaltılması haliyle SVF olarak ifade edilmektedir. Bu sebeple “SVF nedir?” için kök hücredir, diyebiliriz.

SVF Nasıl Elde Edilir?

Sınırsız bölünebilme kabiliyetine sahip olan ana hücreler olarak da bilinen SVF’nin nasıl elde edildiğiyle ilgili olarak öncelikle nereden elde edildiği hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Bu konuda kok hücrenin embriyodan, fetustan ve insan vücudunda kemik iliği ve yağ dokusundan elde edildiği söylenebilir. Kök hücre alımı konusunda kordon kanı da bir istisnadır. Son yıllarda tıbbi alanda kullanımı doğrultusunda birçok hastalığın tedavisinde umut oluşturan kök hücre tıbbi tedavi amaçlı kullanımda embriyo hücrelerinden alınmayıp, vücuttaki oluşumların öncü hücrelerinden alınmaktadır. SVF’nin nasıl alındığıyla ilgili olarak bağ dokusundaki doku eksiklerini tamamlanmasında etkin olan ana hücrelerin özel tekniklerle alındığı söylenebilir.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Canlının vücut bulmasında ve vücudun yaşamını sürdürebilmesinde tek önemli kaynak olan kök hücreler, tıpta çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaya başlandı. Kök hücre tedavisinin nasıl yapıldığıyla ilgili olarak embriyonik hücrelerden ibaret olmayan bu hücrelerin hastanın kendisinden alınmasıyla, hücrelerin laboratuar ortamında çoğaltılarak özel bir süspansiyon haline getirilmesi ve sorunlu bölgeye enjeksiyonundan bahsedilebilir.

Neden Cellfie®?  Klasik kök hücre tedavisinden bir farklılığı nedir?

İlk başlarda kemik iliğinden alınabilen kök hücreler, işlem çok zorlayıcı olduğundan ötürü tercih edilmemektedir ve bu sebeple kişiden yağ hücreleri alınmaktadır. Alınan yağ doku hücreleri süspanse edilerek SVF elde edilir. Bu SVF özel bir kürle uygulanırsa işleme Cellfie® denir. Kişiden alınması ve uygulanması sürecinde özel kür söz konusu olduğundan neden Cellfie®?  Klasik kök hücre tedavisinden bir farklılığı nedir? Sorusu için sonuç hızlıdır diyebilirz.

Doğaldan daha iyi çünkü o sizin parçanız

Kök hücreler kişinin kendi vücudunun dokularından kaynak aldığı için doğaldan daha iyi çünkü o sizin parçanız ve reddedilme gibi bir durum yok diyebiliriz.

Cellfie® kök hücre tedavisi uygulaması

Özel prosedürlere uyularak gerçekleştirilen cellfie, kontaminasyon gibi risklere karşı korumalı bir uygulamadır. Kapalı bir sistemle disipline edilen Cellfie®, kök hücre tedavisi uygulamasıdır.

Shambala Clinic’te Estetik Cerrahi dışında kök hücre tedavileri

Sadece estetik amaçlı kullanılan cellfie gençleşmede zaman kazandırıcı başarısı yüksek yöntem olup, Shambala Clinic’te Estetik Cerrahi dışında kök hücre tedavisi yapılmamaktadır.