Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kimyasal Peeling

Elastikiyet ve dış etmenlere karşı cildimiz, yaşımız ilerledikçe kendini hızlı yenileyemez. Mat bir görüntü oluşmasına neden olur. Kimyasal peeling ameliyatsız işlem olarak uygulanan başarılı bir yöntemdir. Yüz, boyun, el bölgesine asidik içeriği olan kimyasal bir solüsyon sürülür. Cildin soyulması sağlanır. Yeni ve cildin altından gelen deri cilt kalitesinin yüksek olmasını sağlar. Sağlıklı ve gergin cilt, ince kırışıklıkların azalması, yumuşaklık, gözeneklerde ufalma gibi durumlar olur. Cilde kontrollü hasar veren asidik kimyasal solüsyon, kendiliğinden soyulma sağlar. Etki mekanizması açısından kimyasal peeling kontrolünün bizde olduğu bir yanık oluşturur. Hücreler arası bağlar zayıflar ve dökülme meydana gelir. Gözle görebileceğiniz pul pul dökülme sonrasında yeni deri hücrelerinin yapımı iyice hız kazanır. Kalıcı incelme olmadan, taze hücreler ile kaplama olur. Kimyasal peeling uygulamaları bazı hallerde dermabrazyon, mikrodermabrazyon ile kombine şekilde uygulanabilir ve bu şekilde daha etkili sonuçlar alınabilir.

Kimyasal peeling çeşitleri sizin estetik beklentilerinize göre değişebilen bir durumdur. Derin bir soyma tedavisi sırasında peel – asit çeşitlerinin belirlenmesi gerekir. Alfa hidroksi asitler olan AHA bu noktada sık kullanılır. Glikolik ve meyve asitlerinden oluşan bu asitler yüzeysel peeling alanında çok sık rastlanan bir maddedir. Glikolik asit, en sık kullanılan şeker kamışından üretilir. Diğer yandan laktik asit ise ekşimiş sütten elde edilen bir ham maddedir. Pirüvik asit, malik asit çeşitleri meyvelerin içeriğindeki doğal asitlerden oluşur. Derinin epidermis tabakası glikolik asit ile kaldırılarak cildin canlanması hücrelerin kendilerini yenilemesi hedeflenmektedir. Derin peeling yöntemleri ile kıyaslandığında daha kontrollü olarak yenilenme mümkündür. Glikolik asidin gücüne göre haftalık ya da aylık şekilde işlem olabilir. Cilt tipi özellikleriniz de dikkate alınarak bir tedavi süreci belirlenmektedir. İkinci olarak Jessner solüsyon u diğer önemli uygulama çeşididir. Soyma işlemi bunda yüzeysel olur. Bu solüsyon %14 laktik asit, %14 salisilik asit, %14 kadar da resorsinol barındırmaktadır. Gözeneklerin sıkıştırılmasında olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Akne eğilimli ciltlerde bu açıdan pürüzsüz görüntü sağlar. Derin kırışıklıklar,  ince çizgiler için de epey etkilidir. Akne izlerinde önemli fark yaratır. Triklorasetik asit olarak bilinen TCA, derin peelinglerde sık kullanılır. Kimyasal yoğunlukları değiştirilen asit değişik derinliklere göre ayarlanabilir. Deriyi soyma derinliği açısından AHA’ya göre daha fazla olan TCA kontrol altında ve uzman dermatolog gözetiminde yapılması gereken uygulamadır. Koyu ciltli kişilerde bu uygulama çok önerilmemektedir. Bunun nedeni postenflamatuvar hiperpigmentasyon durumuna neden olabilmesidir. Etkili bir cilt yenileme sonucu alınması için doğru kişiye uygulama olması gerekir.

Kimlerin kimyasal peeling yaptırabileceği konusuna gelince yara izi olanlar, cildi girintili çıkıntılı şekilde görünenler, renk düzensizliği, kahverengi lekeli cildi olanlar, ciltleri güneşten hasar görenler, cilt kırışıklıkları olanlar, sivilce sorunu olanlar, gözaltlarında ağız çevresinde ince çizgileri olanlar, vücudunun değişik yerlerinde çatlakları olanlar, çillerinden rahatsızlık hissedenler, yağlı cilt sorunu olan kişiler bu işlemlerden yararlanabilir. Kimyasal peeling uygulamaları gözenekleri sıkılaştırır, yaşlılık lekelerini giderir. Bu nedenle bir veya birden fazla madde görülen kişiler kimyasal peeling işlemi için uygundur. Oldukça yararlı sonuçlar alınması da mümkündür. Cilt lekeleri tedavisinde de sık kullanılan kimyasal peeling, en etkili gözenek sıkıştırma yöntemlerindendir. İşlem görüldükten sonra birkaç günden birkaç haftaya kadar uygulama süresi değişebilir. Kimyasal peeling uygulamaları, genellikle 2-4 hafta aralarla 3-8 seansta yapılır. Ancak bu değişebilir.  Nasıl uygulandığına gelince de yağ ve günlük kirinden arındırılan cilde asidik ürün sürülür. 5 ile 15 dakika arsında bekletildikten sonra asit nötralize edilir ve ciltten temizlenir.