Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kepçe Kulak Nedir

Doğuştan gelen kepçe kulak yani kulak görüntüsü bozukluğu birçok insanda olabilmektedir. Bu yüzden kepçe kulak görüntüsü insanlar rahatsız ettiği ve görüntü olarak belirgin olmasından dolayı sevilmeyen tarzda görsel oluşmaktadır. Görüntü insanın bariz şekilde rahatsız edici olmasını düşünülmesine sebep olmaktadır. Her kulaktaki bozukluğu doğuştan gelen (anomali) olarak adlandırılmayabilir. Genetik olarak görünen kulak bozukluklarına milyonlarca farklı tanı konulmuştur. Bu yüzden daha önce geliştirilen kulak kıkırdağı ile ilgili birden fazla cerrahi operasyon yapılmasına sebep olmuştur.

Kepçe Kulak

Kulak bozukluklarının % 8 oranındaki temel sebebi anne babadan geldiği yani genetik olduğu söylenebilir. Bu bozukluk dünya genelinde % 5-15 oranında olduğu söylenmektedir. Kepçe kulak kıkırdak veya kulağa ait sorunlarla beraber de görüldüğü söylenmektedir. Normal bir kulak baş mesafesi açısı 23 derece olması gerekirken bu açının gittikçe artması kepçe kulak olasılığını artırmaktadır. Bu yüzden kulak baş mesafesi artması insanların görüntüden rahatsızlık duyulmasına sebep olunmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatında Yaş Faktörü

Bu ameliyatın yapılabilmesi için genelde bir yaş sınırında olması gerektiği söylenmektedir. Bu yüzden bu yaş sınırının aşılmaması daha verimli bir sonuç elde edilmesini sağlayacağı için önemli bir faktördür. İdeal yaş sınırının 5-7 yaşları arasında olması gerekmektedir. Bu yaş aralığında kulakların ulaşacakları ideal büyüklüğe ulaştıkları için uygun yaş aralığı olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatının Yapılma Yöntemleri

Kepçe kulak operasyonları hastane ortamında anestezi verilerek yapılması gerekir. Bu ameliyatların yapılması yetişkinlere lokal anestezi verilerek çocuk operasyonlarda ise genel anesteziyle yapılmaktadır. Yapılan ameliyatta her iki kulak operasyonu toplam bir saat içerisinde yapılmaktadır. Kulağın arkasından girerek kulaktaki kıkırdaklarındaki kıvrımlardan işlem yapılmaktadır. Kulak arkasında oluşan kesiğin kesin olması için içerden dikiş atılır ve daha kalıcı hale gelmesi sağlanır. Bu yüzden yapılan operasyonda kulak arkası kesiğin içine gömülmesi sağlanır. Kepçe kulak iyileşme sürecinde genel anestezi alanların ameliyattan sonra herhangi bir sıkıntısı yoksa aynı gün içerisinde taburcu edilebiliyorlar bu yüzden iyileşme ve toparlanma süreci de buna göre daha kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Her ameliyat sonrası acı olduğu gibi elbette burada da ağrı az da olsa yaşanabilmektedir. Genel anestezi alan hastalarda tedbir amaçlı bir gün süreyle doktor kontrolünde tutulabilirler. Kepçe kulak ameliyatlardan sonraki süreçlerde duymama yani işitme sorunu oluşturur mu gibi sorular sordurtsa da bu gibi ameliyatlardan sonra içten müdahale olmadığı için böyle bir şeyin söylenmesi söz konusu değildir. Herhangi bir duyma-işitme sorunu teşkil etmemektedir. Hastaların görüntüsünden dolayı insanın rahatsız duyduğu görüntünün düzeltilmesi söz konusu olduğunda psikolojik olarak rahatlatma yaşatmaktadır.

Kesiksiz Kepçe Kulak Ameliyatı

Bu gibi durumlarda ameliyat yapılırken kesik olmadan operasyon adı altında olmadan uygulanan ayrı bir yöntemdir. Acı düzeyi minimum, sargılanmadan, iyileşme süreci daha kolay ve rahat geçilen bir yöntemdir. Bu yöntemin öbür adı “iple kepçe kulak estetiğidir.” İple kepçe kulak yönteminde kulak arkaya doğru itilerek, bir çekim yapılarak kulak arkaya doğru itilmeye çalışılır. Yöntem bu sebepten dolayı ameliyatsız olarak geçer. Bu işlemler yapılırken iplerden yardım alınır. İnsan dokusuna ayak uyduran can acıtmadan ipler kullanılmaktadır. Bu gibi işlemin yapılması çok kısa sürede yapılmaktadır. Bu yüzden bu işlem uygulaması daha kolay ve daha pratik olarak bilinmektedir. Diğer yönteme göre bir farkı da genel anestezi alımı yapılmaksızın gerçekleştirilen bir yöntem olmasından dolayı birkaç saniye içerisinde taburcu edilebiliyorlar. Bu yüzden bu yöntemin uygulanması daha az acı çekilmesine yardımcı olabilir.