Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Kepçe Kulak Ameliyatı

Estetik açıdan değeri büyük olan ve aynı zamanda fonksiyonel değeri yönünden de önemli olan kulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen role sahiptir. Kulakla ilgili olarak tıbbi sorunlar doğuştan hiç gelişmemiş olma ve değişik şekilsel problemlerle gelişmiş olma şeklinde görülmektedir. Kulak deformitesi olarak bilinen bu olgular, kişinin psikolojik durumunu etkilemektedir. Kulak deformiteleri en sık rastlanan ve bireylerin kendilerine sorun ettikleri olgulardan birisi kepçe kulak deformitesidir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kişiyi birçok davranıştan uzak kalmaya sürükleyen kepçe kulak sorunları cerrahi yöntemler uygulanarak düzeltilebilmektedir. Bu kapsamda kepçe kulak ameliyatının nasıl yapıldığıyla ilgili olarak sorunu olarak bireyler için bu bilgiler faydalı olacaktır. Yaklaşık 1,5 saatlik operasyonla tedavi edilebilen kepçe kulaklar, kulak kepçesinin arkasından iğ şeklinde bir derinin çıkartılmasıyla yapılmaktadır. Kulakta estetik açıdan kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak bölgeler işaretlenir ve törpülemeyle kıkırdak kıvrılacak hale getirilir. Kulağın dışa doğru açık durmasını düzeltmek için kulak tabanı ile kafa kemik zarı arasında dikişler atılır ve açı daraltılır. Daha önceden kıvrım için işaretlenen bölgelere dikiş uygulanarak kıvrım yapılır. Bu işlemde kulak memesinin de önde kalmaması için kulak memesinin arkasından doku alınır. Uygulanan cerrahi adımlardan sonra kulağın arkasındaki deri estetik dikişle dikilerek kapatılır. Uygulanan cerrahi işlem hastanın yaş ortalamasına ve anksiyete durumuna göre genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı kimlere uygulanır?

Kulak yapısal açıdan gelişimini altı yaş civarında tamamlamaktadır. Bu tamamlamanın ardından kulakla kafa arasındaki açının geniş olması ve kulak kıvrımlarının gelişmemiş olması hatta kulağın tümünün belirgin olması, kulağın 2/3’ünün belirgin olması ve kulağın 1/3’ünün belirgin olması gibi sorunlar kepçe kulak olarak tanımlanır. Gelişimsel açıdan altı yaş civarında tamamlanma yetisinden ötürü kepçe kulak ameliyatının kimlere uygulandığıyla ilgili olarak altı yaş üstü tüm hastalar belirtilebilir. Normalde dış görünüm psikolojik gelişimi etkiler ve bu etkileme özellikle çocukluk çağında kalıcı etkiler bırakır. Bu sebeple kepçe kulak ameliyatının altı yaşı takip eden çocukluk döneminde yapılması gerekmektedir. Bunun yanında daha ileri yaşlarda uygulama açısından sakınca yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı ile kulak estetiği aynı mıdır?

Kepçe kulak olgusu kulağın belirginliğinin oranının fazla olması ve kafayla yaptığı açının genişliğinden oluşmaktadır. Kulak estetik sorunlarıysa kepçe kulakla birlikte birçok problemi barındırmaktadır. İşte bu nedenle “Kepçe kulak ameliyatı ile kulak estetiği aynı mıdır?” sorusunun yanıtı farklıdır şeklinde olmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatında nelere dikkat edilmelidir?

Kepçe kulak operasyonları sonrasında kulaklar eski yerine dönme eğilimi gösterir. Bu sebeple en üç hafta saç bandı takılmalıdır. Ayrıca saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır. Ve pansumana önem verilmelidir.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı sonuç sağlar mı?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında bireyin kıkırdak doku sağlamlığı oluşuncaya kadar dikişleri zorlamaması ve ciddi bir travma sonucu dikişlerin hasar görmemesi iyileşme sonrasında ortaya çıkan sonucun kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Neden konka kıkırdağı?

Kepçe kulak operasyonlarında kulak estetiği müdahalesi kulağın dışında kalan kısma uygulanmaktadır. Bu sebeple cerrahi müdahalenin uygulandığı yerin neden konka kıkırdağı olduğuna dair sorular için anatomik yapı tarif edilmelidir. Normalde cavum concha; kıkırdak ve kemik olmak üzere iki parçadan oluşmakta olup, kıkırdak dışta kemik ise içtedir.

Kepçe kulak ameliyatının fiyatları nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı fiyatlarında belirleyici olan sorunun tek veya çift taraflı olması,  uygulanan anestezi türü ve ek sorunlar gibi etkenlerdir.