Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Doğum sonrası, fazla yada hızlı kilo alıp verme, bariatrik cerrahi sonrası (mide küçültme) karın kaslarında güçsüzlük, karın cildinde sarkıklık elastikiyet kaybı, çatlaklar oluşabilir. Sonuçta karın bölgesinde estetik olmayan deformatik bir görünüme sebep oluşur.

Karın germe ameliyatlarında bu bölgede oluşan deformiteleri düzeltilerek estetik bir karın elde edilebilir.

Karın germe ameliyatları tam karın germe (abdominoplasti) ve küçük-karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasty) olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Karın, sırt ve bel bölgesini bir bütün olarak değerlendirmek gereklidir, abdominoplasti operasyonu yanı sıra ihtiyaç halinde bu bölgelere liposuction ekleyerek daha estetik bir sonuç elde edilebilir.

KARIN GERME AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK DÖNEMİ NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar karın germe  ameliyatlarında da geçerlidir.

KARIN GERME AMELİYATI VE SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Abdominoplasti, genel anestezi altında yapılan, yaklaşık iki- üç saat süren bir ameliyattır. Bir veya iki gece hastanede kalınır.Ameliyat sırasında diren konulur.Ameliyat sonrasında  korse giydirilir. Hasta ameliyattan üç -dört saat sonra ayağa kaldırılır.   Operasyon sonrası  3 hafta sürekli, daha sonraki dönemde ise sadece gündüz korse giyilirek 6 haftaya tamamlanır. Bir hafta  içinde günlük işler yapılabilir. Dört hafta sonra ağır karın hareketlerini içeren egzersizler dışında spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

KARIN GERME AMELİYATINDA  İZLER  NAZILDIR?

Karın germel operasyonlarda eriyebilen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Derideki ameliyat izi, bikini ve çamaşır içinde kalacak şekilde planlanır ve  bir kaç yıl içinde   izler büyük oranda belli belirsiz bir hal alır. Mini karın germelerde iz daha kısadır. Çoğunlukla izler zaman  içinde  belli, belirsiz hale gelien gizli izlerdir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Hastaların ameliyat sonrası kilo almamaları, düzenli spor yapmaları özen göstermeleri kalıcı bir estetik sonuç için çok önemlidir.