Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Karın Germe

Karın derisi sarkması genellikle kadınlarla meydana gelen bir durumdur. Erkekler de ise aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisinde oluşan yağlanma sonucunda sarkma ve gevşeme gibi durumlar meydana gelir. Kadınlarda ki en önemli dezavantaj hamilelikten dolayı karın sarkması yaşamalarıdır. Karın ön duvarını yapan, düz görünmesini sağlayan ve iç organları içeride tutan kasların yırtılması durumunda kaslar ayrılır ve dışarıya doğru çıkarak sarkmış olur. Birden bire verilen kilo kaybıda karın sarkmasının en büyük problemleri arasındadır. Karın germe ameliyatı ile karın sarkması durumundan kurtularak daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı doktorların yaptığı işleme göre değişiklik gösterir. Genellikle 2 ile 5 saat arasında sürer. Ameliyat sırasında küçük bir kesik açılır. Daha sonra göbek çevresi ve göbek deliği arasında da bir kesik atılır. Doktor bu şekilde işleme devam eder. Ameliyat bittikten sonra, kesilen kısım dikişlerle kapatılır. Pansumanlar ile örtme işlemi tamamlanır. Toplanan fazla sıvıyı atma işlemi yapılır. Ameliyat sonrasında doktor kontrolü eşliğinde bir süre korse kullanmak gerekir. Ameliyat sonrasında oluşan iz iç çamaşırı içerisinde kaldığı için çok fazla göze batmaz. Ancak belli bir süre sonra pembe olan yara izi giderek beyazlaşır ve yaranın kapanmasına neden olur. Doktorun önerdiği kremler ve silikon bantlarla da bu durumun geçmesini hızlandırmanız mümkün. Ameliyat olmadan önce mutlaka cerrah size yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri söyleyecektir. Özellikle sigara ve alkol tüketimi varsa buna ara vermek gerekiyor. Kullanılan ilaçlar da bu dönemde sağlıklı olmayacaktır. Doktor eşliğinde bırakmanız önerilir. Ameliyat sırasında herhangi bir hastalığa yakalandıysanız bu da ameliyatın ertelenmesine neden olabilir.

Ameliyat Sonrası Bilgiler

Karın germe ameliyatı olduktan sonra birkaç gün boyunca karnınız şiş olacaktır. Bir süre boyunca ağrı ve rahatsızlık hissetmeniz de gayet normaldir. Ameliyat sırasında doktorunuz dren denilen bir alet de yerleştirecektir. Bu aletler 5 gine kadar kalmak zorundadır. Uygulanan müdahaleye göre hastanede birkaç gün yatabilirsiniz. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında ilk başlarda dik durmakta çok sıkıntı yaşanabilir. Dikişler alındıktan sonra rahat rahat duş alabilme, yürüyebilme gibi durumlar yavaş yavaş başlayacaktır. Doktorunuzun isteğine göre korse çıkartılabilir. Eski halinize dönüş birkaç haftanızı alabilir. Fiziksel durum açısında kaslar iyi durumdaysa bu daha da kısa sürebilir. Doktor kontrolünde yapılan egzersiz şişliğin inmesine de yardımcı olacaktır. Vücudunuzu zorlayacak hareketlerden kaçınmanız gerekir. Yapılan her cerrahi müdahale mutlaka biraz risk de taşımaktadır. Genellikle her yıl yapılan karın germe ameliyatları başarıyla sonuçlanmaktadır. Ancak ameliyat sırasında alınan anestezi risk taşımaktadır. En büyük risk ise yara yerinde bulunan enfeksiyon ve kan veya vücut sıvısı birikimidir. Kan pıhtısı durumu özellikle yaşlı hastalar da daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu risk genellikle ameliyat sonrasında hastayı erkenden ayağa kaldırarak, yavaş adımlarla yürütme sonrasında azalmaktadır. Belirgin izlerle birlikte kötü yara iyileşmesi de daha belirgin sonuçlanır. Bazen bu kötü izleri gidermek için başka müdahaleler de gerekebilir. Özellikle sigara içen kişiler de bu durum daha dikkat isteyen bir durumdur. Bu sebeple doktor kontrolü eşliğinde bazı müdahale gerektiren şeylere dikkat etmek de fayda var. Mutlaka bilinen ve güvenilir bir doktora gidilmelidir. Bu gibi durumlar da doktor seçiminizde çok önemlidir. Hastaneler de yapılan ameliyatlar daha güvenilir olduğu için seçiminiz bu yönden olmalı. Gerekli bütün bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.