Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Karbon peeling

Teknolojinin gelişimi paralelinde insan vücudu güzelliği ve sağlığı adına farklı yaklaşımlarla gelen değişik tedavi yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Teknolojinin getirilerinden birisi olan tedavi tekniklerinden birisi de lazerle tedavilerdir. Özellikle estetik alanda etkin olarak kullanılan lazer, güzellik ve estetiklik arayan ve bıçak yarası istemeyen bayanlar için gündemi kaplayan konulardan birisidir. Son dönemlerin lazerli tedavi yöntemlerinden birisi olan karbon peeling işlemiyse adından çokça bahsettiren bir teknik… Popüler bir işlem olan karbon peeling, estetik açıdan gençleşme ve yenilenme için lazer ışınları aracılığıyla hasarlı hücrelerin soyulması ve yerine yeni genç hücrelerin oluşturulmasına dayanan bir yöntemdir. Karbon peeling lazerle uygulanan cilt tedavilerinin çeşitliliği fazla olmakla beraber bu çeşitliliğin içerisinde fraksiyonel lazer yöntemlerinden farklı avantajlı yönlere sahiptir. Avantajları açısından işlem değerlendirildiğinde yara ve buna bağlı olarak cilt dokusunda kabuklanma oluşturmadan yapılan lazerli estetik işlemdir denilebilir. Bilindiği gibi yaralar vücutta iz bırakma riskleri bulunan oluşumlardır ve yaranın bu yöntemde oluşmaması bu yöntemi karlı çıkartan yöntemlerden birisidir.

Peki, karbon peeling tedavi nasıl uygulanır?

Karbon peeling tedavisinin nasıl yapıldığı konusunda detaylara yer vermeden önce işlem öncesinde cilde yapılması gereken yüz bölgesinin temizlenmesi ve temiz cilde karbon içerikli kremin uygulanmasıdır. Bu işlemin ardında aslında karbon peeling tedavisi başlamıştır. Karbon ile boyanan alanların üzerine lazer uygulaması yapılarak non ablatif adı verilen ciltte genişleme tedavisi basamağına geçilmektedir. Acı ve ağrının görülmediği bu tedavi yöntemi, uygulama alanlarında uygulanan lazerden kaynaklanan kırmızı görünen bir görüntüye bürünebilmektedir. Ayrıca kızarıklıkların ortadan kalkması için de ortalama iki ile üç saat arası beklemek gerekebilir. Yüz bölgesinde bulunan yüz lekelerinden aktif akne (sivilce), orta yaş kırışıklarının tedavisi, yüz bölgesindeki lekelerin lazer uygulanarak temizlenmesi işlemine karbon peeling denir.

Neden lazer?

Saniyenin binde biri oranda büyüklüğe sahip, atış yapabilme ve cilt üzerindeki lekelerin temizlenme yetkisini sağladığından işlemlerde lazer kullanılmaktadır. Karbon uygulamasıyla lazer birlikteliği sonucunda cildin lekeli bölgesinin alt yüzeyindeki hücrelerde yanıklar oluşur ve böylece yanıkların yerine yeni hücrelerin hayat siklusu başlatılmış olur.

Karbon peeling kaç seans tedavi gerekir?

Lazer teknolojisinden yararlanılarak cilde uygulanan özel karbon içerikli kremlerin sürülmesinin ardından cilt altındaki istenmeyen renklenmeye sahip hücreler yok edilmesiyle cilt lekelerinin temizlenmesine karbon peeling denilmektedir. Karbon peeling kaç seans tedavi gerektirdiği konusunda bilgi verilemez. Bir bireyde var olan lekeli bölgenin büyüklüğü ile farklı bir bireyde var olan lekenin durumunun cilde uygulama sayısı ve etkisi bakımından farklılıklar yaşanmaktadır. Bunda kimi bireyin cilt rengini oluşturan kriterler için seansların sayılarında artışlara neden olabilir. En fazla 4-6 seansa kadar yapılan karbon peeling, son yıllarda cilt bakımı amacıyla yapılan bu tedaviler terk edilmiştir. Tedavilerin ilk başlangıcında 10-15 günde bir ya da her ay olacak şekilde düzenlenmektedir. HD cilt yenileme ve bakım sistemi olan karbon peeling, bir bireyde 1 seansta tamamlanır kimi bireyde farklı seans sayılarına ulaşabilmektedir. Ortalama olarak iki üç hafta içerisinde işlemin sonuçları alınmaya başlar.

Karbon peeling avantajları nelerdir?

Bazı lazerli peeling uygulamaları mevsimsel sınırlamalardan ötürü dezavantajlara sahiptir. Karbon peeling tedavisiyse mevsimsel açıdan sınırlaması bulunmayan bir işlem olup, ağrı ve acı hissi duyulmadan, yara ve kabuk oluşumu görülmeden uygulanan cilt tedavi yöntemidir. Karbon peeling avantajlarının neler olduğu konusunda ayrıca esmer bireylerin cilt lekelerinin temizlenmesinin fonksiyonel olarak yok edilmesinin zorlayıcı yönü bu yöntemle daha başarılı yok edilmektedir.