Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Jinekomasti

ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ NASIL OLUŞUR?

Erkekler de meme büyümesi sonucu sosyal ve estetik sorunlar yaşayabilirler.

Mevcut meme dokusunu büyüyerek kadın memesi görünümü almasıdır.  Ergenlik döneminde ki bu durum 1kaç yıl içerisinde normale döner.

Karaciğer hastalıkları,testis tümörleri, AİDS, hormon kullanımı, çeşitli uyuşturucular, bazı ilaçlar erkeklerde meme büyümesine sebep olabilecek bazı sağlık problemleridir. Son yıllarda fitneess salonlarında  ve vucut geliştirme sporlarının düzenli ve uygun şekilde yapılmamasından dolayı da bu problemler ile sıkça karşılaşmaktayız

 

Bu durumların ayırıcı tanısı için  hormon testleri, radyolojik  görüntüleme (ultrasound, MR gibi) gerekir.Tedavide, ayırıcı tanı yapıldıktan sonra , meme dokusunun büyülklüğüne, sarkıklığına  fazla olan dokun meme dokusu ve/veya yağ dokusu olmasına göre, liposuction teknikleri ve/veya cerrahi olarak düzeltme yapılabilir. kesili operasyonda iz meme başında yarım ay şeklinde olup zaman içinde belli belirsiz hal almaktadır.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar jinekomasti ameliyatında da geçerlidir.

GYNECOMASTY AMELİYATI VE AMELİYAT SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Jinekomasti düzeltme ameliyatları genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında ortalama 2 saat  sürer.  Ameliyattan 6-8 saat sonra eve gidilebilir veya 1 gece hastanede kalınabilir. Nadiren dren takılabilir. Operasyon sonrası 4 hafta özel korse uygulanır. 4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır özellikle kol hareketlerine dikkat edilmelidir . 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir. 3 ay gibi bir sürede meme  son halini alır. İlk günlerde ödem, ağrı, ve morluklar görülebilir. Bunlar bir kaç gün de azalarak kaybolur.

GYNECOMASTY AMELİYATINDA AĐRI VE HİS KAYBI OLURMU?

İlk bir kaç gün ağrı hissedilebilir. Ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla giderilebilir.

GYNECOMASTY AMELİYATINDA İZLER NASILDIR?

Jinekomasti düzeltme ameliyatlarında kesi için en sık meme başı  etrafında yarım ay  ve meme orta hat kullanılır. Ameliyat izi uygulama yerleri nedeniyle fark edilmesi zordur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.