Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Jinekomasti

Yunanca gynec (kadınsı, feminen) ve mastos (meme) kelimelerinden köken alan jinekomasti erkeklerde meme dokusunun normaldekinden çok daha fazla gelişmesi ve kadınsı bir izlenim bırakması olgusuna denilmektedir. Normalde anatomik olarak meme dokusunda süt bezleri, süt kanalları ve yağ dokusu bulunmaktadır. İşte bu yapılardan kanal ve memedeki yağ bezleri erkeklerde fazla gelişim eğilimi gösterirse jinekomasti olayı meydana gelir. Meme estetiği üzerinde cerrahlık yapan uzamanlar farklı teknikler uygulayarak jinekomasti gibi sağlık sorununa müdahale edebilmektedir. Etiyolojik açıdan jinekomasti olguları incelendiğinde büyük bir çoğunluğunun oluşmasında herhangi neden bulunmazken, östrojen hormon artışı ve diğer endokrin bozukluklar, kanser gibi oluşumlar, metobolik hastalıklar, travma, psikolojik stres, obezite, ailesel özellik, viral enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlar jinekomastiye neden olabilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti bulgularından kimisi kendiliğinden bir kaç aylık sürede yok olabilirken kimisi belirginliğini korumaya devam etmektedir. Bu durumsa erkeklerde psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Genel olarak üçe ayrılan jinekomasti, granüler tip, karışık tip ve yağlı tip olarak sınıflandırılır. Yine Simon tarafından yapılan sınıflamaya göre bu sağlık sorunu Tip1, Tip2A,Tip2B ve Tip3 olarak gruplandırılmıştır.

Jinekomasti İçin Ameliyatsız Bir Çözüm Var Mıdır?

Jinekomasti olgusu farklı nedenlerle ortaya çıkan göğüs büyümesi durumudur. Bu olguya sebep olan nedenler değerlendirildiğinde örneğin bir hormon rahatsızlığı söz konusuysa bu hormonu tedavi edici müdahalelerle uzun bir süreç sonunda tedavi edilebilir. Bu nedenle “jinekomasti için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?” sorusu hakkında araştırma yapanların hastalığa sebep olan nedeni iyi tanımlamış olmaları gerekmektedir. İlaç kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkan jinekomasti ilacın kesilmesini takip eden bir yıl içerisinde gerileyerek iyileşebilir. İşte bu sebeple “ameliyatsız çözüm vardır.”diyebiliriz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Estetik operasyonların tamamında diren kullanımı kaçınılmazdır. Çünkü oluşan doku hasarlarından ötürü bölgede kan ve sıvı birikiminin olması kaçınılmazdır. Bu nedenle bir kaç gün süreyle ameliyat sonrasında hastalarda diren bulunabilir. Operasyona ait skarlarda bulunan dikişler ortalama 6-7 gün içerisinde alınmakta olup, bu bölgeler daha çok deri içine gizlenmiştir. Deri bütünlüğünün toparlanmasını sağlamak için tübüler bandaj tedavisi uygulanır ve hastalar en fazla altı hafta kadar spor yapmaması gerektiği konusunda uyarılır. Hematom, seroma, enfeksiyon, meme başının tam veya kısmı dolaşım bozukluğu gibi sorunlar jinekomasti ameliyatı sonrasında yaşanabilecek komplikasyonlardir.

Jinekomasti Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Jinekomasti her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Ancak yeni doğanlarda gerileme oranı yüksek olduğundan ötürü yeni doğan bebeklerde bekleme yolu tercih edilir. Yine jinekimastinin atak yaptığı yaş aralıklarından bir diğeri de ergenlik dönemi olup, bunun için de on yedi yaşa kadar beklemek uygundur. “Jinekomasti ameliyatı kimlere uygulanabilir?” hakkındaki soru için bu sebeple bekleme ve zamana yayma ile iyileşebilecek vakalar haricinde kalan durumu kesin olarak saptanmış kişiler opere edilebilir.

Jinekomasti Neden Ergenlik Çağındakilere Uygulanmaz?

Jinekomasti ergenlik cağındaki çocuklara neden uygulamaz?” sorusu için ergenlik döneminin 13-16 yaş arasında başlaması belirtilebilir.  Her çocuğun gelişim dönemleri zamansal açıdan farklı olabilir. Bu sebeple jinekomasti olgusu saptanan erkek çocuklarının ameliyat edilmeden önce beklemesi uygundur. Bu doğrultuda on yedi yaşına kadar gerileme görülmeyen vakalarda ameliyat aktif hale gelir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Jinekomasti tek memede görülebilir ya da her iki memede birlikte görülebilir. Altta yatan neden ise farklı olabilir. İşte bu sebeple hastaya uygulanacak olan operasyon tipi doğrultusunda jinekomasti ameliyatı fiyatları cerrah tarafından belirlenir.