Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı, alt ve üst kapak bölgesine uygulanan, sarkan derinin çıkartılması veya göz çevresinde bulunan dokuların gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi müdahaledir. Yaş ilerledikçe yüz bölgesinde çizgiler de oluşmaya başlar. Özellikle göz kapaklarında torbalar, cilt de sarkıklık meydana gelir. Düzensiz uyku, alkol, sigara, güneş ışığı gibi etkenler de cilt de bir takım bozuklukları meydana getirir. Cilt normal dokuya göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Yaşlandıkça bu durum biraz daha değişmektedir. Yüz de meydana gelen yumuşaklık genelde göz çevresinde toplanır. Göz kapaklarında oluşan bu deri birikmesi sonucunda göz kapaklarında değişim meydana gelir. Bu sebeple kişi göz kapağı ameliyatı olarak bu deri fazlalığından kurtulmuş olur. Göz kapaklarında ortaya çıkan bu sorun ilerledikçe göz kapağı düşüklüğüne de sebep olur. Bu gibi durumlarda tedavi ettirmek gerekir.

Ameliyat Hakkında Bilgiler

Estetik açısından göz kapağı ameliyatı olmak isteyenler, ihtiyaca göre üst göz kapağı veya alt göz kapağı olarak estetik yaptırabilirler. Bu ameliyat genellikle 35 yaş üstü kişiler tarafından yaptırılır. Yaşlanmayla birlikte ortaya çıktığı için bu yaş grubu için daha çok tercih edilir. Ancak herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler de doktor tarafından bilgi alarak bu ameliyatı yaptırabilirler. Ameliyat yaşlandırmayı durdurmaz. Ancak 7 veya 8 yıl kadar etkisini sürdürür. Ameliyat sırasında zaman zaman kanama meydana gelmektedir. Bu kanamaların daha fazla artmaması için ameliyattan 15 gün önce ilaç kullanımını bırakmak gerekir. Genellikle sigara ve alkol gibi ürünler de yaranın iyileştirilmesini geciktirdiği için bu gibi ürünleri de bırakmak da fayda var. Üst göz kapağı ameliyatı bölgede bulunan fazla deri ve kas dokusunun oradan kesilmesi sonucunda yapılan işlemdir. Ameliyat izinin görülmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesim işlemi gerçekleştirilir. Alın germe veya kaş kaldırma gibi operasyonla yapılması tavsiye edilen bu işlem, daha iyi sonuçlar verebilir. Genellikle bu ameliyatlar alt göz kapağında uygulanır. Torbalar buralar da meydana geldiği için daha rahatsız edici bir boyutta olabiliyor. Torbalarla birlikte sarkmalar da meydana geldiği için daha dikkatli olmak gerekir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alt gö kapağı kirpiklerin alt kısmından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi ile birlikte kaldırılır. Yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması sonucunda göz altında oluşan çöküntü düzelmiş olur. Bu işlem yapılması sonucunda işlem yetersiz kalırsa yağ enjeksiyonu işlemi de yapılır. Fazla olan deri ve kas yoğunluğu alındıktan sonra kas dokusu çukurun dış duvarına asılır. Genellikle orta yüz germe ameliyatı ile birlikte yapıldığı için genel anestezi verilerek yapılır. 2 veya 4 saat arasında ameliyat süresi değişiklik gösterir. Ameliyat işlemi bittikten sonra göz kapaklarına bantlar örtülür. Ancak bunlar görmenize engel olmaz. Göz çevresinde ödem oluşmaması adına soğuk uygulaması yapılır. Bu da göz çevresinde şişlik ve morluk oluşmasını engellemek içindir. Ancak tüm bu uygulamalara rağmen, yine de ufak tefek şişlikler meydana gelebilir. Bunlar da çok normal karşılanır. Doktorunuzun vereceği kremlerle birlikte bu morluklar zamanla geçecektir. Bantla çevrilen göz kapaklarında ara ara kanamalar meydana gelebilir. Zaten doktor bu konuda sizlere mutlaka bilgi verecektir. Belli zaman aralıklarla doktor muayenesine giderek, göz kapaklarında bulunan bantlar da çıkacaktır. Bantlar sonrasında oluşan şişlikler de birkaç hafta içerisinde inecektir. Göz kapağı ameliyatı olmadan önce mutlaka tavsiye edilen bir doktora gitmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.