Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Göz Çevresi Estetiği

Göz Estetiği- Alt ve Üst Göz Kapağı Bleferoplasti

GÖZ ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA HEDEF NEDİR?

Göz kapakları yaşlanmanın ilk kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerlerden biridir. Gözler yüze anlam kazandıran, güzelliği ve gençliği tamamlayan en önemli organlarımızdandır. İnce ve gözenekli yapısı gereği göz kapaklarında ve atrafında cilt kırışması, torbalaşma ve sarkma zaman içerisinde sıklıkla oluşmaktadır. Komşu yüz dokularındaki kayıplar ve sarkmalar da alt ve üst göz kapaklarını etkilemektedir. Göz kapağı estetği planlanırken göz kapağının fonksiyonel koryucu ve destekleyici anaotomisi ön planda tutulmalıdır.

Sadece göz kapaklarında sarkıklık ve fıtıklaşan yağ dokusu sonucu torbalaşma mevcut ise  ile fazla cilt ve fıtıklaşan yağ dokusu blepheroplasty operasyonu ile alınır, göz kapağında tonusunu kaybetmiş kas dokusu sıkılaştırma işlemi uygulanır.

Zaman içerisinde göz kapakları ile beraber diğer yüz yapılarınnda da değişiklikler oluşur, alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşer, alt göz kapakları ile yanakların arasında bir çöküklük, gözyaşı oluğu (tear trough) ortaya çıkar. Bu deformite yanakların aşağı sarkmasından ve ciltaltı dokusunun kaybı ile oluşmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatları bu sorunları tek başına  çözemeyebilir. Yüz bölgesi diğer estetik uygulamalarıyla (kaş kaldırma, alın germe, orta yüz germe, yağ grefti uygulamsı gibi) ile kombine edilerek daha doğal, yüz anatomik bölümleri arasında uyumlu bir sonuç ortaya çıkarılır.

AMELİYAT ÖNCESİ DÖNEM NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar göz kapağı estetiği ameliyatlarında da geçerlidir.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ , AMELİYAT VE SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Genel anestezi, sedasyon anestezisi veya lokal anestezi yöntemi de uygulanabilir. Göz kağpağı estetiği ameliyatları 1-2 saat sürer. Aynı gün eve dönülebilir. İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. İlk birkaç gün göz fonksiyonlarını zorlanmaması gerekir.Ameliyattan sonraki ilk hafta göz etrafında ödem ve morluklar  olabilir. Kombine uygulama yapılan kişilerde morluk ve ödemin geçmesi uzayabilir.1haftanın sonunda herhangi bir kısıtlama yoktur. 3 ay güneşten korunulmalıdır.  Göz görünümünün son halini alması 1-3 ay kadar sürer.

Blepheroplasty ameliyatlarında izler üst göz kapaklarında kıvrım bölgesinde, alt göz kapaklarında ise kirpik dipleri hemen altından olacak şekilde planlanır, zaman içinde izler bellibelisiz hale gelir.