Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

El Ve Kol Estetiği

EL ESTETİĞİ

Eller vücudumuzun en çok dikkat çeken bölgelerinden biridir. Soğuk, sıcak, kimyasal maddeler, güneş ışığı, yaş ellerimizin yapısını olumsuz etkileyen faktörlerdendir.   Ellerimizin üzerinde zamanla kırışıklık,  lekelenme ve deri altı doku kayıpları oluşabilmektedir. Bu durumlar kişiyi sosyal hayatta psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.Varolan problemleri ortadan kaldırmak için yine estetik ve plastik cerrahi devreye girmektedir.

El gençleştirme işlemleri deri altında kaybedilmiş olan yağ dokusunu yerine koymak, cilt kalitesini arttırmak ve lekeleri ortadan kaldırmak hedeflenir.

Yağ enjeksiyonları bu amaç için uygulanabilmektedir.Hastanın kendisinden liposuction yöntemi ile bir miktar yağ alınmaktadır. Alınan yağ el üzeri ve parmak üstlerine cilt alına verilir. Verilen yağ dokusu ile yumuşak doku kaybı onarılırken,  yağ dokusunun içerisinde bulunan kök hücreler dokuların  yenilemesini sağlar.

Dolgu uygulamaları(hyaluronik asit) bu amaç için diğer bir seçenektir. Ayrıca deriyi nemlendirme işlemi içinde, saf hyaluronik asit enjeksiyonları (Hydrate) yapılır. İkişer hafta arayla dört kez yapılan bu uygulamaların yılda bir kere tekrarlanması ellerin gençliğini koruması sağlanır.

PRP yöntemi ile daha çok ellerdeki ince kırışıklıklar giderilebilmektedir. Hastanın kendisinden alınan kan içerisinden büyüme faktörleri çıkartılıp saflaştırılır ve deri altına enjekte edilir. Bu işlem dokuların kendisini yenilemesini sağlar. PRP uygulamaları tek başına yapılabileceği gibi, yağ ve hyluronik asit uygulamaları ile birlikte de kullanılabilir. Dermabrazyon ve kimyasal soyma işlemleri diğer bir seçenek olarak uygulanabilir, sıklıkla el sırtındaki lekeler ve ince kırışıklıkların giderilmesi hedeflenir.

Ellerin görünümünü düzeltmek, kırışıklıkları gidermek, daha güzel ve genç görünen el ve parmaklara sahip olmak amacıyla uygulanan bu işlemler genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır ve aynı gün normal yaşantıya dönülebilmektedir. İşlem ortalama 30 dakika sürmektedir.

kol-estetigi

 

KOL GERME

Zaman içerisinde kalıtımsal nedenler, yaş, aşırı ve hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda kollarda da sarkmalar oluşmaktadır. Bu sarkmalar kişiyi oldukça rahatsız etmekte kişinin kıyafet tercihini ve sosyal hayatını etkilemektedir. Bu sarkmaların büyük kısmı omuz ile dirsek arasında olmaktadır. Kol germe ameliyatı ile bu deformiteler giderilerek estetik bir görüntüye ulaşabiliriz.

Eğer  kilo artışına bağlı  sadece yağ fazlalığı olduğu düşünülüyorsa çeşitli  liposuction  işlemleri uygulanarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Liposuction işlemlerinin sonuç vermeyeceği derecede sarkma ve doku fazlalığı var ise kol germe işlemi yapmak gerekmektedir.

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi), bitkisel ürünler (domates çekirdeği,kiraz sapı vb.) ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat döneminde kullanılmamaları gibi genel kurallar kol germe  ameliyatında da geçerlidir.

Genel anestezi altında ortalama 1-2 saat süren dirsekten omuz hizasına kadar olan bölgedeki sarkmış olan deri ve fazla olan yağ dokusunun çıkartılması ile yapılır. Bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası  bandaj uygulanır. Bir hafta  içinde normal hayata dönülebilir.   Hasta ameliyattan üç -dört saat sonra ayağa kaldırılır. Dört hafta sonra ağır kol hareketlerini içeren egzersizler dışında spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Kol germe ameliyatında eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Derideki ameliyat  izleri zaman  içinde  belli, belirsiz hale gelir ve gizli izlerdir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Ancak yapılan işlemin kalıcılığı yine de hastaya düşmektedir. Hastaların ameliyat sonrası kilo almamaları, düzenli spor yapmaları   kalıcı bir estetik sonuç için çok önemlidir.