Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Dudak Dolgusu

Estetik anlamda dudaklar görünüşte önemli bir paya sahiptir. Bazı bireylerin dudakları yüzlerine göre daha ince olduğundan kişiler için problem haline gelmektedir. Doğuştan ince olan ya da sonrasında yaşın ilerlemesiyle birlikte dudakları incelen kişiler için estetik tedavi ile sorun çözümlenebilmektedir. Dudak dolgusu tedavisi olarak uygulanan bu yöntem, dolgu malzemesi kullanılarak yapılan bir işlemi barındırmaktadır.

Dudak dolgusu işleminde kullanılan dolgu malzemesi hiyaluronik asittir. Normalde insan vücudunda bulunan bu madde su tutucu özelliği sayesinde gerginlik ve dolgunluk sağlamaktadır. Bu sebeple hiyaluronik asit, dudak dolgusu materyali olarak tercih edilmektedir. Cildin esnekliğini ve su tutma kapasitesini destekleyen bu materyal enjektörlerle sorunlu bölgeye enjekte edilmektedir. Dudak dolgusu her bireyin farklı morfolojik özelliklerinden ötürü farklı şekillerde uygulanacak olan tıbbi girişimleri gerektirebilmektedir. Bu konuda kimi bireyin üst dudaklarında incelik, kimi bireyde alt dudaklarda incelik kimi bireylerde ise ağız kenarlarındaki düzensizliğin düzeltilmesi gerekmektedir. Kişilerin zevklerine ve anatomik özelliklerine uygun olan estetik ölçütler uygulanarak dudaklarda var olan hat ve dolgunluk sorunları ile birlikte dudağın belirgin olmayan kırmızımsı görünümü güzelleştirilmektedir. Dudak dolgusu tedavisinde kullanılan hiyaluranik asit dolgu kalınlıkları tedavi şekline göre farklılık göstermektedir. Dudak dolgularında kalınlık itibariyle orta kalınlıktaki dolgular en ideal dolgulardandır. Bazı hastaların estetik tedavilerinde kalın dolgulara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Dudak dolgusu ortalama beş dakika gibi zaman almaktadır. Hazırlık ve işlem sonrası masaj basamaklarının da uygulanmasını gerektiren bu tedavide genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. Tedavi sonrasında da hastaların kanama riskine ve şişliklerin önlenmesi açısından buz kürü uygulamalarına uyması gerekmektedir. Masajla enjekte edilen dolgu materyali dudak etrafına orantılı bir şekilde yayılarak estetik bir görünüm elde edilmektedir. İşlem sonrasında kontür bozukluklarını düzeltmek için ilave olarak dudak çizgileri için dolgu enjektesi gerekebilmektedir. Dudak dolgusu tedavisi sonucu çok kısa sürede elde edilebilirliği yönüyle beğeni kazanmaktadır. İşlem sonrasında hasta tedavi sonucunu hemen fark etmektedir. Bu yönüyle botoks uygulamasına göre dudak dolgusu ile estetik görünüme kavuşmak daha hızlı ve kolay bir süreci temsil etmektedir.