Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Diyetisyen

Diyet kitapları ve beslenme eğitimi son 50 yıl içinde oldukça popüler hale gelmiştir. Sektörün gelişmesi dışında insanların hayatlarını daha az hareketle devam ettirmeleri, ayrıca beslenmenin de ter orantılı şekilde devam etmesi ciddi kilo ve sağlık problemlerini de beraberinde getirmiştir. Özellikle son yarım yüzyılda artan obezite de bunun göstergesidir. Fazla ve sağlıksız besin maddeleri hareketin de internet- televizyon gibi nedenlerle azalması insanları ekstra bir çabaya yönlendirmektedir. Diyetisyen olarak mesleki şekilde sınıflanan kişiler de zayıflamanın sağlıklı şekilde gerçekleşmesini hedefleyen eğitimli kişilerdir.   Kilo vermek için çok sayıda yöntem olması ancak bunların çoğunun sağlıksız ve sonradan fazlasıyla geri alınan şekilde sonuçlar vermesi ciddi sıkıntılara neden olmuştur.  Sağlıksız bir kilo kaybı beraberinde vücut için faydalı şeylerin de yok olmasına neden olabilir. Örneğin kas kaybı sık yaşanan bir durumdur. Bağışıklığın bozulması, kolay hastalıklara yakalanma, lif dengesinde bozulmalar, depresyon gibi ruhsal bozukluklar görülebilir. Ani ve hızlı kilo verme işlemi, kişinin kendinden memnun olmamasının da bir sonucudur.  Yani hemen kendi kötü görüntüsünden kurtulmak isteyen bir kişi bunu hızlı şekilde çözmeye çalışınca ve kilo verip yeniden alınca ruhsal dengesi de bozulur. Yani diyetisyenler de bu noktada kişinin hayat şartlarını önemseyen biçimde zayıflama sağlamalıdır. Beslenme davranışı sadece fiziksel bir durum değildir. Sosyal ve psikolojik olarak da etki sağlar.

Diyetisyen ya da beslenme uzmanı “Beslenme ve Diyetetik” bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi alan kişilerdir. Bu kişiler zayıflamak için başvuru yapan kişilerin yaşam kalitesini artırmayı da hedefler.   Bunun dışında temel görevlerini biraz daha açmak gerekirse zayıflama yöntemlerinde beslenme planlarının hazırlanmasını sağlayacaktır.  Beslenme şekli hazırlanmadan önce kilo, boy, fiziksel aktivite ve sağlık detayları olmalıdır.  Ayrıca ne tür kronik hastalıklar olduğuna bakılır. Düzenli ilaçlar, hastalıklar ve beslenmeye nasıl etki edeceği gibi konulara önem verilir. Yediğini çıkartma alışkanlığı olarak görülen beslenme bozukluklarında buna uygun şekilde tedavi olur. Beslenmede kalorisi düşük ama besleyiciliği yüksek, aynı zamanda lezzeti ve motivasyon düşürmeyen yiyeceklere odaklanılır. Sağlıklı beslenme için gerekli ve düzenli alınması gereken yiyeceklerin, bunların alternatiflerinin nasıl başvuran kişi hayatına uygulanacağı belirlenir. Zayıflarken halsiz hissin olması tam besin alınamamasıyla ilgilidir. Yani ihtiyaçtan az alınan besin maddeleri yorgunluk, saç dökülmesi, dikkat kaybı gibi sorunlara neden olabilir.  Bunun önlenmesi için kontrollü ve çeşitli beslenme önemli bir ayrıntıdır. Zayıflama yöntemlerinin neden diyetisyen kontrolünde olduğu konusuna gelince, sağlık temel alınabilir. Ayrıca yeterli beslenme olması için hangi besin çeşitlerinin alınması gerektiği konusunda daha düzenli bir süreç yaşanması sağlanır.  Ayrıca hangi besinlerin neyle kullanıldığı zaman etkisini yitireceği de bilindiğinden diyetisyene olan ihtiyaç bir kere daha önem kazanır.  Tek başına besleyici olan yiyecekler bazen farklı yiyeceklerle kullanıldığında soruna neden olur. Etkisini kaybeder. Bu nedenle uzman desteği önemlidir.

Yağların erimesi ve sıkılı kazanmak, bazen de kas yapmak için beslenme düzeni yeterli olmaz. Diyetisyenle kilo verme sürecinde hayatınızda ne tür değişiklikler olacağı da gündeme gelir. Vücuttaki yağlar yanmaya başladığında bunların sarkma oluşturmaması için spor yapmak, hayatı hareketlendirmek gerekir.  Özellikle çok yüksek kilolardan itibaren kayıp olacaksa spor daha fazla önem kazanır.  Ancak spor ve diyet bazen çok zorlayıcı olabilir. Bu nedenle sporda kaybedilen enerjinin yerine sağlıklı besin maddelerinin eklenmesi önemlidir. Sporunuz sonrasında anasıl besleneceğinizi de diyetisyen yardımıyla öğrenebilirsiniz.  Yağsız makarna, haşlama et, salata gibi yiyecekler spordan yarım saat sonra alındığında kas oluşumuna büyük destek verir.