Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Dermabrazyon

Zımpara uçlarla derinin mekanik olarak soyulması işlemiyle deride var olan düzensizliklerin, dikiş izlerinin yani estetik sorunların yok edilmesi işlemine dermabrazyon denilmektedir. Özel bir motora bağlı olan bu uçlar ile deride var olan ve estetik açıdan sorun olan kırışıklıklar ortadan kaldırılabilmektedir.

Deri, üç tabakadan meydana gelmektedir. Dıştan içe doğru epidermis, mezodermis ve endodermis tabakalarını içermektedir. Epidermis vücudun dış çevreyle sıkı iletişim olduğu katmandır ve estetik açıdan yaşanan sorunlar genellikle bu katman üzerinde sorun yarattığından tıbbi müdahaleler bu katmana yönelik uygulanmaktadır. Dermabrazyon tedavisinde epidermis ve çok az da olsa altında bulunan deri katmanı soyularak vücuttan uzaklaştırılır ve yerine yeni bir katmanın gelerek sorunun düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Doku kendi hasarını normal süreçte kendi kendine düzeltme eğilimine sahip hücrelerle doludur. Bir çeşit deri değiştirme işlemi olan bu tedavi sürecin kontrollü olarak ve tıbbi açıdan uzman kişiler tarafından doğru tekniklerle yapılması işlemidir. Dermabrazyon normal bir deri soyma işleminden oldukça farklı bir işlemdir çünkü mekanik bir temele dayanmaktadır. Tıbbi işlemler çoğunlukla lokal anestezi altında yapılıyor olsa da büyük bir bölgeye tedavi söz konusu olduğunda genel anestezi alınmasını gerektirebilmektedir. Normalde deri soyma işlemi lazerle ve kimyasal olarak da yapılabilmektedir fakat dermabrazyonla yapılan tedavi başarısına göre bu yöntemlerde çok yüksek başarı elde edilemez.

Dermabrazyon uygulaması problem olan bölgenin bulunduğu tüm bölge baz alınarak uygulandığından ötürü tedavi sonrasında estetik anlamda renk ve pürüzlülük farklılıkları tamamen ortadan kalmış olmaktadır. Homojenliğin tam anlamıyla sağlanabildiği bu tedavi yöntemi ortalama bir ile bir buçuk saat arasında süren tıbbi işlemle gerçekleştirilmektedir. Tedavide kullanılan cihaz ucunda elmas veya tel zımpara bulunmakta olup, işlem sırasında kanama ve şişlik gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sebeple kan sulandırıcı nitelikteki ilaç ve bitkisel ürünlerin tedavi öncesinde alınmaması gerekmektedir. Ayrıca dermabrazyon tedavisinde sigara tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Dermabrazyon tedavisi ve sonrası süreçte karşılaşılabilecek olumsuz durumlar her ne göz korkutsa da tedavi tam anlamıyla bittiğinde oldukça başarılı bir sonuç ortaya çıkmaktadır.