Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Burun Estetiği

Son yıllarda plastik ve estetik cerrahide fazlaca tercih edilen operasyonlardan birisi rinoplasti yani burun estetiği operasyonlardır. Daha çok estetik kriterler ve beraberinde fizyolojik sıkıntıların da gierilmesi amaçlanan bu operasyonlara son yıllarda erkek ve kadın ayrımına bakılmaksızın oldukça fazla başvuru yapılmaktadır. Estetik kurallar dâhilinde uygulanan bu operasyonlarda bireylerin farklılıkları belirleyicidir.

Rinoplasti nedir?

Morfolojik açıdan burun septumunda var olan tıbbi sorunların düzeltilmesi için uygulanan cerrahi işleme rinoplasti denilmektedir. Burundaki kemik ve kıkırdağın yeniden şekillendirilmesi işlemleriyle yapılan rinoplasti, güvenli ve komplikasyonsuz bir cerrahi işlemdir. Burun yapısında etiyolojik olarak var olan şekil bozukluğu doğumsal kaynaklı, sonradan oluşan bir neden ötürü olabilmektedir. Öte yandan kimi hastada burnun organ olarak fonksiyonlarında sıkıntı yaşanabilmektedir. Rinoplasti işlemi işte bu tıbbi sorunları olan bireylere cerrahi olarak uygulanan müdahaledir.

Tipplasti nedir?

Burun ucundaki düşüklük, genişlik, asimetrik problem gibi durumlardan ötürü estetik görüntünün bozulmasına neden olan tıbbi sorunların cerrahi işlemlerle düzeltilmesi işlemine Tipplasti denilmektedir.

Septorinoplasti nedir?

Rinoplasti tek başına estetik görüntünün kazanılması amaçlanan bir işlemken septorinoplasti, nefes darlığı ve şekil bozukluğu şikayetiyle gelen hastalara uygulanmaktadır. Septorinoplastide fonksiyonel sorun burunda iki kanatın oluşmasını sağlayan septum eğriliği durumuna bağlıdır. Bu hastalarda hem fizyolojik sorunu düzeltmek hem de dış görünümü güzelleştirmek amaçlanarak cerrahi işlem uygulanır ve bu işleme septorinoplasti denilir.

Kimlere rinoplasti ameliyatı yapılabilir?

Yüz estetiğinde görüntü bakımından estetik arayan bireyler cinsiyet ayrımına bakılmaksızın 18 yaş üstü olduğu sürece rinoplasti ameliyatı olabilmektedir. Rinoplastide burun yapısında operasyon sonrası bireylerin yüz ifadelerinde belirgin bir fark oluşur. Bu sebeple opere olmak isteyen bireylerin öncelikle bu değişikliğe hazır olmaları gerekmektedir. Bireylerin işlem sonrasında psikolojik problem yaşamamaları için “kimlere rinoplasti ameliyatı yapılabilir?” sorusunun yanıtını kafalarında iyi kavramaları gerekmektedir. Genel olarak rinoplasti mükemmeliyetçi hastalar için uygun olmayabilir.

Erkek ve kadınlarda estetik hedefler aynı mıdır?

Rinoplasti için başvuran hastalar günümüzde her iki cinsiyette olabilmektedir. Sonuçta güzel ve estetik bir yüze sahip olmak isteyen bireyler sadece bayan değildir. Bayanlarda yapılan cerrahi işlem sonucunda erkeksi bir ifadeden kaçınılmakta olup, burun dudak açısı yönünden 100-105 derecelik açı hesaplanmakta ve burun ucu 1-2 mm önde olabilmektedir. Erkeklerdeyse 90-100 derecelik açı hesaplanmakta olup, burun ucu burun sırtıyla aynı hizada olmalıdır. Bu sebeplerden ötürü “erkek ve kadınlarda estetik hedefler aynı mıdır?” sorusunun cevabı hayırdır.

Burun estetiğinde yanlış bilinen doğrular

Her ne kadar son yıllarda başvuran hasta sayısı artış gösterse de kulaktan dolma yanlış bilgiler nedeniyle burun estetiği ameliyatı konusunda şüphe duyulmaktadır. Burun estetiğinde yanlış bilinen  doğrular nedeniyle kimi hastalar operasyona karşı uzak durmakta, kimi hastalarsa operasyondan yüksek beklentiler içerisine girmektedir. Örneğin çok yaşlı ve çok genç olan hastaların rinoplasti operasyonu geçiremeyeceği hakkındaki yanılgı nedeniyle hastalar yaşlarından ötürü gerek estetik gerekse de fonksiyon sorunlarından kurtulmak için girişimde bulunmamaktadır. Oysaki rinoplasti zorunlu hallerde çocuk hastalara bile uygulanabilen ileri yaştaki hastalarda da anestezi ve cerrahi müdahaleden yana sıkıntı yaşamayacak olan her hastaya uygulanabilmektedir. Rinoplastide her hasta aynı operasyonu geçirmez. Yara izi bakımından açık operasyonlarda iz kalır yanılgısı yanlış bir yaklaşımdır.

Deviasyon (Burun eğrili) Ameliyatı

Deviasyon, kelime anlamı olarak septum eğrili anlamına gelmektedir. Septumsa burun pasajını birbirinden ayıran ön kısmın kıkırdak yapıda, arka kısmınsa kemik yapıda olan perdeye denilir. Eğrilik nefes darlığına yol açtığından dolayı deviasyon ameliyatlarıyla tedavi edilmektedir.