Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik amaçla ya da çeşitli solunum sorunları  nedeniyle tercih edilmekte olan burun estetiği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallara uymak ise iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Uyulması Gereken Kurallar,

Burun estetiği ameliyatının ardından tampon uygulanmakta ve bu tamponların, alınmasına kadar ağızdan nefes alınmalıdır. Ameliyatın ardından ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olabilecek su ve hafif içecekler tüketilmeli ama pipet kullanılmamalıdır. Yine burun estetiği ameliyatı sonrasında kolay çiğnenebilen ve yumuşak gıdalar tüketilmeli ve dudakları da nemli tutabilmek adına dudak kremi kullanılmalıdır. Ayrıca burun estetiği ameliyatı sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar ya da aspirin kullanılmamalı ve dinlenirken ya da uyurken başınızı otuz derece kadar yüksekte olabilecek şekilde tutmalısınız. Bunun yanı sıra kan dolaşımını korumak adına ve ameliyat sonrası oluşabilmesi mümkün şişliğin azalmasına yardımcı olabilmesi adına gün boyunca başınızı dik tutmaya çalışmanız da önemli bir noktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında kanama olmaması için burnunuzu sümkürerek temizlemekten kaçınmalı ve burnunuzu bir yere çarpmamaya da özen göstermelisiniz. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken yumuşak bir diş fırçası kullanarak yavaşça fırçalamalı ve burun estetiği ameliyatı sonrasında ki iki haftalık süre içerisinde eğilmekten, ıkınmaktan, ağır şeyler kaldırmaktan ve efor harcamanıza sebep olabilecek egzersizlerden kaçınmanız gerekmektedir. Yine burun estetiği ameliyatı ardından bir ay süresince doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir ve özellikle de güneşli ortamlarda mutlaka güneşten koruyucu krem kullanmalısınız. Ameliyatı takiben tamponların çıkmasının ardından burnunuzu, doktorunuzun önermiş olduğu merhemi, kulak temizleme çubuğuna sürerek, günde iki ya da üç kere nazikçe temizlemeli ve temizleme işlemi yaparken kulak temizleme çubuğunu burun deliğinden yukarıya doğru sokmamalısınız. Ameliyat sonrasında sümkürmek ya da aksırmak mecburiyetinde kalmanız durumunda her iki burun deliğiniz de açık biçimde ve nazikçe yapmalı ve hapşırmak zorunda kalmanız halinde ise ağzınız açık biçimde hapşırmaya çalışmalısınız. Ayrıca burun estetiği ameliyatı sonrasında üç ay süre ile gözlük kullanmamalısınız.