Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Burun Estetiği

Burun Estetiği

İnsan yüzünün çok fonksiyonlu ve sosyal hayatta yüz hatlarını ve karakterini belirleyen organımızdır. Burunun estetik ve fonksiyonel sorunlarını, iç ve dış yapısına müdahale edilerek düzeltme ameliyatına Rinoplasti adı verilmektedir.
Rinoplasti ameliyatında, kişinin yüzü ile uyum içinde olan, solunum fonksiyonunu rahat yapabilen, doğal ve estetik bir burun hedeflenir
Operasyon sırasında burun diş görünüşüm şekillendirilirken elbette ki iç anatomide ki kıkırdak ve kemik yapı deformasyonları da düzeltilmelidir .İç anatomisi tam yapılmayan bir burun operasyonunda dış görüntü iyi olmayacağı gibi solunum fonksiyon bozuklukları da olabilecektir . Solunum fonksiyonunda ki sıkıntılar sonrasında uyku problemleri baş ağrısı problemleri ve dolayısıyla sosyal ve fiziksel hareketlerde kısıtlanmalara sebep olacaktır.
Burun operasyonlarında yumuşak dokular (konkha, mukoza) işlemleri yapılmalı mevcut yapıda eğiklik düzeltilmeli büyüklükler küçültülmeli bunlar yapılırken anatomik denge, estetik ve fonksiyonel balans gözden kaçırılmamalıdır. Çok küçük çok kavisli burunlar deformatik estetik olmayan kötü görüntülere sebep olabileceği gibi aynı zamanda fonksiyon eksikliğinde sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Süreci

Buru anatomisini oluşturan iki ana parametre vardır diş üçgen yapıyı oluşturan kıkırdak ve kemik yapılar ve ayrıca içten çatıyı destekleyen orta hat kıkırdak ve kemik yapılardır (septum) ayrıca elbette burun uç bölgesi kıkırdak bileşkeyi de operasyonda (tıpplasty) ayrıca değerlendirmek gerekir .
Burun ucunun şekillendirilmesi ana bütün içerisinde dikkatlice planlanmalı, geçişler doğal ve estetik görüntüye sahip olmalıdır.
Kapalı ve Açık olmak üzere iki teknikte yapılabilir. Rinoplasti operasyonun her iki tekniğinde de artılar ve eksiler vardır. Mevcut deformiteye bağlı olarak uygulanacak teknik farklılık gösterir. Uygulamaya karar verirken hastanın mevcut burun deformitesine ve beklentilerine göre uygulanacak tekniğin seçimi cerrah tarafından yapılmalıdır.
Burun içine eski tampon sistemleri yerine Slikon splitler konulmaya başlandığından beri, bu slikon splintlerin silindirik orta boru şeklindeki tam kapalı olmayan yapısı sayesinde, solunum fonksiyonu engellenmez ayrıca etraf yumuşak dokuya yapışmaması rahatlıkla çıkarılmasını sağlar. Yumuşak dokuya zarar vermemesi nedeni ile konforlu bir nekahat dönemi geçirmeye yardımcı olur.
Burun sırtına koyulan yeni nesil termoplastık ateller burun daha iyi şekillenmesine ve estetik unitlerin istenilen şekilde iyileşmesini sağladığı gibi hafif ve esnek yapıları sayesinde postoperatif ilk haftadaki dönemin konforunu artırmaktadır. Kişinin operasyon sonrası ilk haftada sosyal hayatına kolayca dönmesine yardımcı olmaktadır.
Bu aparatlar nefes alma ağrı, şişlik, kanama gibi problemlerin daha iyi manüple edilmesine yardımcı olduğu için iyileşme döneminin süresini kısaltıp böylece iş hayatına dönüşü hızlandırmaktadır. Ayrıca uzun dönemdeki ödemi de azaltarak burun daha kısa sürelerde son şeklini almaktadır.

Kontrollu bir operasyon sonunda şekillendirilen burunlarda sonuç tatmin edicidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallarr rinoplasty ameliyatında da geçerlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı ve Sonrası Dönem Nasıldır?

Burun ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi, sedasyon anestezisi altında yapılabilir.. Operasyon süresi 1 -3 saat arasındadır. Ameliyat sonunda burun sırtına termoplastik atel ve içine slikon split uygulaması yapılır. Ameliyattan 6-8 saat sonra eve gidilebilir yada gerekli durumlarda 1 gece hastanede kalınılabilir. Hafif ödem ve morluklar olabilir, bu görüntü1 haftaya kadar azalarak yok olur. Burun içi slikon splitler, 2 yada 3.gün çıkarılır. Burnun şişmesini önlemek ve şeklini korumak için yerleştirilen atel 7. gün çıkarılır ve bandaj uygulanır. Hastalarımız ameliyattan 1 hafta sonra işlerine ve sosyal hayatlarına geri dönebilirler.

Ameliyat sonrası hafif bir ağrı ve dolgunluk hissedilebilir.Bu durum ağrı kesici-antenflamatuarlar ile kolayca giderilebilir. Burnun son şeklini alması 2 aydan 1yıl a kadar olabilir. operasyon sonrası tramva ve güneşten korunulmalıdır.