Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Burun Estetiği

Cerrahi müdahalelerle burun yapısının yeniden şekillendirilmesini tanımlayan burun estetiği, genel görünüm ve ifadenin oluşmasında ciddi fark yaratmaktadır. Yüzün tam ortasında yer alan ve ufak değişikliklerle estetik görüntü kazandırma amaçlanan burun estetiği işlemi teknolojinin de gelişmesiyle sağlık sisteminin hizmetine girmiştir. Günümüzde burun estetiğinde uygulanan farklı yaklaşımlar söz konusudur. Bunlardan birisi iki boyutlu görüntüler üzerinde oynayarak işlem öncesi ve işlem sonrası farkını oluşturmaya çalışan yaklaşımdır. Normalde fotoğraf karesinde görünen görüntü üzerinde fotomontajla estetik hal kazandırılarak sadece iki boyut üzerinde uygulanan bu yaklaşım çoğu zaman bireylerde hayal kırıklığına yol açabilmektedir. Öte yandan burun estetiğinde diğer yaklaşımsa bireyin sağlığını riske atacak müdahale olmadan doğal ve güzel görünüme kavuşturma yaklaşımıdır. Rinoplasti olarak tıp litaretürlerinde adı geçen burun estetiği tek boyutlu düşünmeden sadece burun güzelliği dikkate alınarak yapılan işlem olmayıp, bireyin yüzüne, cildin yapısına, kıkırdakların durumuna göre yapılan değerlendirmeler sonucunda gerek açık, gerekse de kapalı olmak üzere farklı yöntemle uygulanabilen operasyonudur.

Kimlere rinoplasti ameliyatı yaptırılmalıdır?

İçerik olarak uygulanan tıbbi müdahale burun olduğundan ötürü burun estetiği ameliyatları için bireylerin hangi tıbbi branşa yönlenmesi gerektiği düşündürücüdür. Şöyle ki kulak-burun-boğaz branşı söz konusu olduğunda burunla ilgili tıbbi uygulamalar yer almaktadır. Bir diğer yöndense plastik ve estetik alan branşı da burunla ilgilenmektedir. İki branş arasında farklılık bulunmaktadır. KBB branşı burun organının görünüşünden çok fizyolojisiyle ilgilenmektedir. Sık enfeksiyon geçiren hastalar nefes almadan yana sıkıntı çektiklerinde doğal olarak KBB’ye yönelmelidir. Plastik ve estetik cerrahi alanıysa burun estetiğinde burnun hem morfolojisi hem de fizyolojisiyle ilgilenmektedir. İkisi arasındaki tek ortak nokta fizyolojik açıdan organın sağlıklı olmasını amaçlamaktır. KBB uygulamalarında burun estetiğine dikkat edilmeden sağlık sorunu düzeltilebilir. İşte bu sebeple “kimlere Rinoplasti ameliyatı yaptırılmalıdır?” sorusunun yanıtı olarak plastik ve estetik cerrahi alanı cerrahları verilmelidir.

Güzel burun nasıl olmalıdır?

Burun estetiği yani rinoplasti temelinde kişinin yüz açılarına uyumlu burun görüntüsünün kazandırılması amaçlanır. Öte yandan burun estetiği için sağlık birimlerine başvuran bireylerse burunlarının güzel olmasını istemektedir. Ancak bireylerin unutmaması gereken ölçüt var ki o da güzel burun kavramının kişinin yüzüyle uyumlu olan burunla birebir örtüştüğüdür. Örneğin yüzü büyük olan kişinin burnunun küçük olmasını ya da bir mankende beğendiği burun şeklini dilemesi estetik açıdan doğru değildir. Normalde burnun yüzde başladığı kök kısmının alnın en çıkıntılı noktasından iki minimetre içeride olması gerekmektedir. Yine burun uç noktasının burun sırtından iki minimetre yüksek olması uygundur. Öne doğru burnun oluşturduğu çıkıntı, burun kökünden ucuna kadar boyunun %67’si kadar olmalıdır. Dudakla oluşan açısıysa erkekte 90-100 derece, kadındaysa 100-120 derece olmalıdır. İşte bu sebeple bir başkasında güzel görünen bir burun, bir diğer bireyde aynı estetiğe sahip olmayabilir. Özetleyecek olursak “Güzel burun nasıl olmalıdır?” sorusu kişinin yüz açılarına ve derecelerine uygun büyüklük, yükseklik ve çıkıntıya sahip burundur denilmelidir.

Erkek ve kadınlarda estetik hedefler aynı mıdır?

Burnun estetik görünüme kavuşması amaçlanan rinoplastide her birey kendi başına değerlendirilir. Aynı cinsiyette olan bireylerde bile estetik hedefler değişmektedir. Bu sebeple “erkek ve kadınlarda estetik hedefler aynı mıdır?” sorusunun cevabı değildir olarak verilmelidir.

Burun estetiği sonrasında günlük hayata dönüş

Burun estetiği sonrasında günlük hayata dönüş açısından hastaları uzuca süreç beklemez. Operasyon sonrasında en fazla 3-4 gün içerisinde hastalar taburcu edilmekte ve ortalama 6-8 gün arasında sosyal hayata katılmaktadır.