Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Botoks

Son yıllarda birçok bayanın tercih ettiği yöntem bakımlı erkekler tarafından da tercih konusu haline gelmiştir. Daha net, kırışıksız aynı zamanda genç görünmek isteyenlerin tercih ettiği Botoks hakkında tüm ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Botoks Nedir?

Tıbbi bir protein olan Botoks clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilmektedir. Protein olarak karşımıza çıkan bu tıbbi protein birçok alanda kullanılmaktadır. Geçmiş dönemde nörolojik rahatsızlıklarda bunun yanı sıra göz hastalıklarında tedavi edici nitelikte kullanılan bu bakteri zaman içinde kozmetik sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık olarak 10 yıldır kozmetik alanda kullanılan Botoks başarılı bir şekilde enjekte edilmektedir. Cerrahi alanda sayılmayan Botoks hafif kırışıklıklar, orta derece kırışıklıklar için kullanılan kozmetik bir yöntemdir. Botoks’un ilk onay aşamasına baktığımızda Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi Kurumu olan FDA tarafından kabul görmüştür. Yapılan incelemeler doğrultusunda Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi Kurulu Botoks uygulamasına onay vermiştir ve bu dönem ile birlikte sadece Amerika’ da bir milyonun üzerinde Botoks uygulaması yapılmıştır.

Botoks İşlemi Nasıl Yapılır?

Botoks uygulaması oldukça basit bir yöntem gibi görülse de son derece dikkatli ve profesyonel biri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde sinir bölgelerinde hasar durumu ortaya çıkabilir. Botoks uygulaması genel olarak kas bağlantılarına ve sinir noktalarına enjekte edilir.  Bu bölgelere enjekte edilen sıvı ile birlikte kasılmalar önlenmiş olur. Bu sayede kırışıklık oldukça aza indirgenebilir. Aynı zamanda Botoks ile birlikte sinir uçlarına salgılanan ase tikolim maddesinin salınımı önlenir ve kırışıklılar azalarak bölgede bir gerginlik gözle görülür. Botoks yönteminde herhangi bir anestezi işlemi gerekmez. Genel olarak acısızdır, acı eşiği düşük ise küçük bir batma hissedilebilir. Bölgede iz kalma durumu söz konusu değildir. Botoks işleminde ilk olarak uygulama yapılacak alanlar belirlenir Botoks uzmanı ve hastanın ortak kararı doğrultusunda noktalar çizilir. Ardından uygulama yapılacak olan bölge dezenfekte edilir. Temizleme işlemi bittikten sonra ince uçlu iğne ile işleme başlanır. Kas içerisine az miktarda ilaç verilir. Dozaj ayarlamaları ile Botoks ortalama olarak 20 dakika içinde tamamlanır. Kişi işlemin tamamlanmasının ardından gündelik hayatına döner.

Botoks İşleminin Etki Süresi Nedir?

Botoks’ un etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bunun sebebi ise kırışıklıkların hangi boyutta olduğu ile ilgilidir. Şöyle ki şişman ve kırışıkları hafif boyutta olan birinde az doz ile uzun bir dönem geçirilebilirken, zayıf bir yapıya sahip kişide derin kırışıklarda botoksun etki süresi daha kısa olabilmektedir. Botoks’ un etkisinin en net olarak görüldüğü dönem Botoks sonrası ilk 4 aylık dönemdir. 4. Ayın sonunda Botoks etkisini kaybetmeye başlar. Altı ayın sonunda da etkisi tamamı ile kaybolur. Botoks’un etkisi en net iki ay içinde görürsünüz. 3. Aydan 4. Aya kadar da botoksun etkileri görülür. 4. Ayın bitmesi ile birlikte etki kaybolmaya başlar. 6. Ayda da tamamı ile etki kaybolur.

Kimlere Uygulanır, Yaş Sınırı Var Mı?

Botoks genel itibari ile 18-65 yaş aralığında ki herkese uygulanabilmektedir. Ancak bu yaş belirlemesine birçok estetik cerrah karşı çıkmakta. Botoks’un yaşı kaç olmalı sorusuna birçok estetik cerrah farklı bir cevap vermekte ve tartışmalar uzamaktadır. Estetik cerrahların bir kısmı 20 li yaşları uygun bulurken bir bölümü ise 30 yaşından önce Botoks uygulaması yapılmasını doğru bulmadığını belirtiyor. Bu noktada henüz tam bir kanı bulunmazken en düşük yaşın 18-19 olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda emziren ve hamile bayanlarda Botoks uygulaması yapılması doğru bulunmuyor ve estetik cerrahlar tarafından önerilmiyor.