Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Bacak Estetiği

Bazı kadınlar bacaklarının çarpık olması, iki bacak arasında dolgunluk farkı olması, bacakların dizden altının daha ince ya da kalın olması ya da tam tersi bacak üstünden kalçaya kadar uzanan kısmın daha kalın olmasından şikayet etmektedirler. Bu durum özellikle kıyafet ve ayakkabı seçiminde problem yaratmaktadır. Vücutla orantılı, uzun ve düzgün bacaklar tüm kadınların hayalidir. Bu sorunları giderilerek, daha estetik bir görüntü elde etmek için bacak estetiğinde  Plastik Cerrahi yapılabilecek birçok seçenek sunar. Bunlar kişinin ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilirler.

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATLARI NELERDİR?

A-FAT-SHAPİNG;

Bacakların özellikle diz, ayak bileği, uyluk içi, basen bölgesindeki fazlalıklar, diz altı ve diz üstü arasında orantısız çarpık bir görüntü oluşturur.  Liposuction ve yağ gerfti uygulamalrı ile kalın olan bölgeden alınan yağların ince olan bölgelere enjekte edilmesi ile bu tür sorunlar  giderilmektedir. Genel anestezi altında ya da lokal anestezi ile yapılan işlem ortalama 1 – 1,5 saat sürmektedir. Yapılan işe göre değişmekle beraber kişi 3- 5 gün sonra işine dönebilmektedir.

 

B-BACAK PROTEZİ(KALF PROTEZİ);

Diz altındaki bölgede bacakların dokusun az ve çarpık olası deformatik bir  görüntü oluşturmaktadır. Günümüzde baldır bölgesi için özel tasarlanmış implantlar (bacak protezi) vardır. Bu implantlar kullanılarak kişideki çarpık bacak görüntüsü ortadan kaldırılmış olur. Bazı durumlarda ise bacak proteziyle birlikte liposuction ve yağ enjeksiyonlarını kombine etmek gerekebilir. Böylece bacaklarının dış görünüşünden şikayetçi olan kişinin memnuniyeti sağlanmaktadır.

Genel anestezi altında hastanın dizinin arka kısmında kalan kıvrımlı bölgeden girilerek uygun plana bacak protezi yerleştirilmektedir. İşlem ortalama 1saat  sürmektedir. Operasyondan sonra aynı gün 6-8 saat sonra taburcu olunabildiği gibi bazen 1 gün hastanede de kalınabilmektedir

 

C-BACAK GERME:

Bariatrik cerrahi sonrası (mide küçültme) kilo alıp vermeler ve yaşla beraber bacak içlerindeki dokularda sarkma ve gevşeme olmaktadır. Özellikle yürüyüş sırasında, sarkan dokulardan kaynaklı sıkıntılar daha da belirginleşmektedir.

Bacak germe ameliyatı genel anestezi altınnda  yapılmaktadır. Ameliyat süresi 1-2 saat kadardır. Bir gün hastanede kalmak yeterlidir. Kasık bölgesinden popo kıvrımına kadar uzanan iç çamaşırının içinde kalacak şekilde bir kesiyle operasyon gerçekleştirilmektedir. Yapılan işe göre değişmekle beraber 7 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilmektedir.

BACAK ESTETİĞİNDE AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK DÖNEMİ NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar bacak estetiği operasyonlarında da geçerlidir.

BACAK ESTETİĞ UYGULAMARINDA AĞRI VE İZLER NASILDIR?

Bacak protezleri bir miktar ağrıya ve rahatsızlığa sebep olabilir. Fatshaping işlemlerinde de bir miktar ağrı olabilir. Ancak bu ağrı hastaların günlük aktivitelerini kısıtlayacak şiddette değildir.

Çoğunlukla izler zaman  içinde  belli, belirsiz hale gelir ve gizli izlerdir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

BACAK ESTETİĞİ UYGULAMARI SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Bacak estetiği uygulamalarından sonra hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. Fatshaping işlemleri sonrasında yaklaşık 4 hafta korse kullanılır. Diz altına fatshaping uygulamalarından ve bacak protezlerinden sonra yine 4 hafta orta basınçlı varis çorabı veya korse kullanılması gerekir. Diz altında özellikle ayak bileğine yapılan fatshaping işlemlerinden sonra ödem ve morluklar uzun süre devam edebilir. Hastaların ilk haftalar olabildiğince az ayakta kalmaları ve bacaklarını yüksekte tutmaları tavsiye edilir. Bacak protezi sonrasında da aynı şekilde ilk haftalar hareketlerin kısıtlanması gerekir. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir. Ameliyat sonrası bacakların daha hızlı şekillenmesinde ikinci haftadan sonra başlanan LPG, radyofrekans ve lenf drenajı masajları faydalıdır.

En sık karşılaşılan sorun ise liposuction yapılan bölgelerde oluşan düzensizlik ve dalgalanmalardır. Bacak protezlerinden sonra protezlerin dışarıdan fark edilmesi, asimetriler ve kapsül gelişimi gibi tüm protez uygulanmalarındaki  sorunlar yaşanabilir. İyi bir planlama ile bu tür sorunların oluşma riski en aza indirilebilir.