Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Aşırı Terleme

Terleme fonksiyonunda asıl amaç vücüt ısısının ayarlanmasıdır.  Fiziksel aktivite,  hastalıklar, gibi vücüt ısısının arttığı durumlarda terleme fonksiyonu devreye girerek vücut ısısının düzenlenmesini sağlar. Fakat ergenlik dönemi ile birlikte kasık ve koltukaltı bölgelerinde özel ter bezi aktivasyonu ile fenomen denilen keskin kokuklu ve yoğun bir terleme oluşur. Ve bu durum çoğu zaman sosyal hayatta negatif bir etki oluşturabilir.

Hiperhidroz, terleme fonksiyonun  aşırı derecede olmasıdır. En sık eller, ayaklar ve koltuk altı bölgelerinde olur. Bu durum kişiyi sosyal hayatta olumsuz etkileyebilir. Bu durumda öncelikle herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı araştırlmalıdır.

Aşırı terlemeyi azaltıcı cerrahi ve medikal tedaviler mevcuttur. Fakat yanetkileri ve bıraktığı izler nedeni ile çok tercih edilmemektedirler.

Aşırı terlemede Botox uygulaması yan etkisinin az olması ve kolay uygulanabilirliği nedeni ile öne çıkmaktadır.

Botulınıum Tx.A çok ince uçlu, düşük basınçlı enjektörler ile  ise ciltaltı lokalizasyonda olacak şekilde uygulanır. Çok ağrılı bir işlem değildir. Botox uygulandıktan 24-48 saat sonra etki etmeye başlar, 1.haftada etkisi tam olarak ortaya çıkar. Etki süresi uygulama yapılan kişinin metabolizma hızına  bağlı olmakla birlikte ortalama 6-8 aydır.