Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
[email protected] +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66 +90 533 383 88 66

Alın Germe Ve Kaş

ÜST YÜZ AMELİYATLARININ HEDEFLERİ NEDİR?

Kadınlarda, kaşın dış bölümünün göz çevresi kemiğinin üst sınırından yaklaşık 1 cm yukarıda olması beklenirken, erkeklerde kaş genellikle kemikle aynı hizadadır. Zaman içerisinde, kaş düşüklüğü üst göz kapalarında yığılmaya ve sarkıklığa sebep olur. Bu durum yaşlı ve yorgun bir görüntüye sebep olur.

Alın germe,kaş kaldırma ameliyatı, alın bölgesindeki kırışılıklar ile iki kaş arasindaki kırışıklıklar düzeltmek; sarkık  kaşlari kaldırarak canlı ve genç bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır.

Bu ameliyatla göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve üst göz kapağı sarkılığı ile oluşan yaşlı ve donuk görüntü giderilmiş olur.

 

Alın germe,kaş kaldırma operasyonlarında bir çok farklı teknik vardır; klasik tekniklerde izler saç çizgisinin 4-5 cm gerisinde, saçli deri içerisinde gizli  kalır dolayısıyla  görünür  değilidir . Endoskopik olarak yapılan alın germede ise yine saçlarin arasında olmak üzere çok daha küçük kesiler yapılır. Her tekniğin birbirlerine göre artıları ve eksileri mevcuttur. Hangi tekniğin seçilecegine hastanın yüz yapısı ve deformasyonuna göre karar verilir.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK  DÖNEMİ NASILDIR?

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar alın germe ameliyatında da geçerlidir.

ÜST YÜZ AMELİYATLARI VE SONRASI DÖNEM NASILDIR?

Ameliyat genel anestezi altında  2-3  saat sürer. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Ameliyat sonrası erken dönemde hafif derecede ödem ve morluk  olabilir. Endoskopik işlemlerde bazen ödem süresi biraz uzun olabilmektedir. İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. Birkaç gün içerisinde sosyal hayata dönülebilir. 3 hafta ağır egzersiz yapılmamalıdır. İşlem sonrası 3 ay güneşten korunulmalıdır.